Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 39044 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Porównania

VW Caddy Life kontra Opel Combo Tour

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

Fot. VW: VW Caddy Life to stosunkowo młody przedstawiciel kombivanów. Na naszym rynku wersja Life jest dobrze wyposażona. Małe samochody użytkowe, które łatwo dają się przekształcić w osobowe, wymyślili Francuzi w drugiej połowie lat 90.

Nazwano je kombivanami, gdyż są przestronne jak kombi i wysokie jak vany. Fot. VW: VW Caddy Life to stosunkowo m³ody przedstawiciel kombivanów. Na naszym rynku wersja Life jest dobrze wyposa¿ona.

 

Gdy Renaulty Kangoo, Citroeny Berlingo i Peugeoty Partnery podbijały rynek, firmy niemiecki zorientowały, że powstał nowy segment. W 2001 r. zaprezentowano nowego Opla Combo, a dopiero w 2004 r. – Volkswagena Caddy, produkowanego zresztą wyłącznie w Polsce. Porównujemy Fot. Opel: Opel Combo Tour to typowy kombivan oferuj±cy du¿± ilo¶æ miejsca dla 5 osób. samochody niemieckich producentów, którzy w zupełnie inny sposób podchodzą do wersji osobowych, noszących dodatkowe oznaczenie Tour i Life.

 

Cechy szczególne

 

Podstawowe cechy Caddy i Combo to wręcz ogromna kabina pasażerska i duży bagażnik. Tylne, przesuwane drzwi umożliwiają zajęcie miejsca na tylnej kanapie,  na której miejsca wystarczy dla 3 osób. Opel jest samochodem 5-osobowym.  Możliwość zamówienia dodatkowych dwóch foteli montowanych w trzecim rzędzie stanowi atut VW Caddy. To rzadkość w tej klasie aut. W 7-osobowej wersji Fot. VW: Caddy napêdzany silnikiem 1,6 l/102 KM ma zbli¿on± dynamikê do dynamiki Opla Combo. Caddy w drugim rzędzie znajdują się indywidualne fotele, które można przesuwać, wyjmować lub składać. Po odchyleniu oparcia można zająć miejsce w trzecim rzędzie. W wersji 5-osobowej bagażnik Opla ma objętość 510 l, a VW – 560 l. W tak dużym bagażniku można z powodzeniem zmieścić urlopowy bagaż, dlatego te pojazdy lansowane są jako praktyczne pojazdy rekreacyjne. Po złożeniu tylnej Fot. Opel: Combo wykorzystuje wiele elementów Corsy, w tym p³ytê pod³ogow±. W zale¿no¶ci od wersji z ty³u instaluje siê pokrywê lub dwuskrzyd³owe drzwi. kanapy czy foteli przedział bagażowy można jeszcze zwiększyć do objętości rzędu 2200 l. Zamknięcie przedziału bagażowego stanowi podnoszona do góry pokrywa lub dwuskrzydłowe drzwi, w zależności od życzenia klienta. Oba pojazdy wyposażono w liczne półki i schowki.

 

Silniki

 

Z palety oferowanych jednostek napędowych wybraliśmy w przypadku Opla silnik benzynowy o pojemności 1,4 l i mocy 90 KM. To zmodernizowana jednostka napędowa z 4 zaworami w każdym cylindrze i ze zmienną długością kanałów Fot. VW dolotowych jest stosowana także w innych modelach tego producenta. Silnik ten jest dość elastyczny, a jego główna zaleta to umiarkowane zużycie paliwa. Caddy, którego wybraliśmy, miał silnik 1,6 l o mocy 102 KM, z 2 zaworami w każdym cylindrze. Dzięki temu silnik jest również elastyczny i podczas pracy sprawia dobre wrażenie. Niestety niezbyt nowoczesna konstrukcja powoduje spore zużycie paliwa – w mieście o 2,4 l/100 km więcej niż Opel. Natomiast dynamika Fot. Opel: Silnik Opla 1,4 l/90 KM zapewnia wystarczaj±c± dynamikê przy umiarkowanym zu¿yciu paliwa. obu konkurentów, mimo różnicy w momentach obrotowych silników, jest zbliżona.

 

Wrażenia z jazdy

 

Własności jezdne Opla Combo są zupełnie przyzwoite, a podczas pokonywania zakrętów pojazd zachowuje się stabilnie. Dość sztywna charakterystyka elementów zawieszenia nie wpływa ujemnie na komfort jazdy. W Oplu Combo wykorzystano płytę podłogową i zawieszenie Corsy. Z przodu są więc kolumny McPhersona, a z tyłu belka skrętna łącząca wahacze wzdłużne. Taki typ zawieszenia jest Fot. VW: W Caddy istnieje mo¿liwo¶æ zamontowania dodatkowych dwóch foteli w 3. rzêdzie, dziêki czemu pojazd mo¿e przewoziæ 7 osób. Przy roz³o¿onych fotelach w 3. rzêdzie baga¿nik ma ma³± objêto¶æ. Fotele ¶rodkowego i ostatniego rzêdu mo¿na przesuwaæ, sk³a wrażliwy na przekroczenie dopuszczalnej ładowności, która na szczęście jest duża i wynosi 665 kg. Zupełnie inaczej skonstruowano Volkswagena. Z tyłu zastosowano oś sztywną i resory piórowe. Konstrukcja ta jest mało wrażliwa na przeładowanie bagażem, ale komfort jazdy w pojeździe nieobciążonym – niższy niż w Corsie. Stabilność Caddy na zakrętach nie wzbudza zastrzeżeń. W obu pojazdach poziom hałasu jest zbliżony do poziomu typowego dla aut klasy Fot. Opel kompaktowej. Opel dysponuje skuteczniejszym układem hamulcowym niż VW.

 

Podsumowanie

 

Opel Combo to typowy przedstawiciel swojej klasy. VW Caddy wyróżnia się możliwością instalowania dodatkowych dwóch foteli oraz nietypową konstrukcję tylnego zawieszenia na resorach piórowych. Notabene ma również taką Fiat Doblo. Ponadto Caddy w wersji Life jest dość bogato wyposażony, np. w 4 poduszki powietrzne, czego nie ma Opel. Combo ma za skuteczniejszy układ hamulcowy i zużywa mniej paliwa. Dla oszczędnych przygotowano Caddy i Combo z silnikami wysokoprężnymi.

 

Nasza ocena

 

(+ oznacza przewagę nad konkurentem)

 

 

VW Caddy Life

Opel Combo Tour

Przestronność wnętrza

Remis

Silnik

Remis

Poziom hałasu

remis

Hamulce

 

+

Dynamika

Remis

Zużycie paliwa

 

+

Nowoczesność konstrukcji

+

 

Wyposażenie

+

 

 

Wybrane dane techniczne:

 

 

VW Caddy Life

Opel Combo Tour

Liczba cylindrów/zaworów

4/8

4/16

Pojemność skokowa (cm3):

1598

1364

Moc maksymalna (KM/obr/min):

102/5600

90/5600

Maks. moment obr. (Nm/obr/min):

148/3800

125/4000

Przyspieszenie 0-100 km/h(s):

13,7

14,0

Przyspieszenie (IV b.) 60-100 km/h (s):

12,1

12,0

Prędkość maksymalna (km/h):

164

164

Głośność (IV b.) przy 100 km/h (dB)*:

68

68

Droga hamowania od 100 km/h (m):

41,8

40,6

Pojemność bagażnika (dm[3] ):

560

510

Pojemność zbiornika paliwa (dm3):

60

52

Zużycie paliwa: trasa/miasto (dm3/100 km):

6,8/10,4

5,3/8,0

Długość x szerokość x wysokość (cm):

441 x 180 x 183

433 x 168 x 180

Rozstaw osi (cm):

268

272

Gwarancja mechaniczna/perforacyjna (lata)

2/12

2/12

Cena (zł):

74 042

51 950

 

* - pomiar wg ADAC

 

Wyposażenie seryjne:

 

 

Caddy Life

Combo Tour

Poduszki powietrzne

4

2

Układ ABS

S

O

Układ zapobiegający poślizgowi kół przy ruszaniu ASR

S

-

Elektryczne sterowanie szyb przednich/tylnych

S/-

O/-

Elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka

S/S

-

Klimatyzacja manualna/automatyczna

O

O

Radio CD

O

O

Centralny zamek

S

O

Wspomaganie układu kierowniczego

S

S

 

s - wyposażenie seryjne

o - wyposażenie za dopłatą

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Opel Combo zdjęcia

Opel Combo dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Volkswagen Caddy dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Opel Combo opinie

Oceń swoje auto