Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

W centrum Bytowa powstanie płatna strefa parkowania

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

W centrum Bytowa powstanie płatna strefa parkowania Nie milkną spory w sprawie ustanowienia w centrum Bytowa płatnej strefy parkowania. Poza zarządem osiedla, protestują przeciw niej handlowcy. Ratusz mówi, że żadnych zmian nie będzie. 

W czwartek (16 lutego) wieczorem odbyło się zebranie Zarządu Osiedla nr 1 w Bytowie. Mieszkańcy po raz kolejny prosili ratusz, aby się wycofać z płatnej strefy albo inaczej ją zorganizować.

– Intencją płatnej strefy jest udrożnie­nie parkowania w centrum. Być może będzie większa rotacja na niektórych parkingach, ale za to kierowcy będą szukać miejsc w centrum, gdzie płacić nie będzie trzeba, a więc m.in. naszych podwórek – mówi Bogdan Adamczyk, miejski radny i członek Zarządu Osiedla nr 1 w Bytowie.

Dodaje, że najlepszym rozwiązaniem na udrożnienie parkingów byłaby ich budowa.

– Poza tym płatna strefa parkowania to kara dla mieszkańców centrum, bo przez cały czas będziemy musieli płacić za pozostawienie samochodu – denerwuje się Adamczyk. Na osiedlowym zebraniu był Andrzej Kraweczyński, wiceburmistrz Bytowa.

– Wnioski mieszkańców dotyczyły zarówno likwidacji strefy, jak i zmian w opłatach. Też konsultacji. Teraz już nie powinno być takich dyskusji. Uchwałę o płatnej strefie przyjęli radni. 14 lutego została ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego. To oznacza, że z początkiem marca przepisy wejdą w życie – mówi Kraweczyński.

 Do protestów mieszkańców centrum Bytowa dołączyli też handlowcy.

W piątek w ratuszu list w tej spra­wie złożył Dariusz Kiedrow­ski, przewodniczący Stowarzyszenia Kupców Bytowskich.

– Właściciele punktów handlowych zlokalizowanych w centrum mogą przez strefę ponieść straty, bo być może część klientów nie będzie chciała płacić za parkingi. Poza tym właściciele i pracownicy sklepów też muszą gdzieś parkować, a nie ma dla nich takich udogodnień jak dla mieszkańców. Kolejny problem to dostawcy. Oni w ogóle nie powinni płacić za postój na czas rozładunku – uważa Kiedrowski. 

 Wiceburmistrz Kraweczyński mówi tak samo, jak do mieszkańców centrum.

– T­eraz już o zmianach nie rozmawiamy. Poza tym, nie oszukujmy się, to właśnie właściciele i pracownicy skle­pów stawiają na cały dzień na parkingach w centrum swoje samochody – oz­najmia Kraweczyński. Co do dostawców, to mówi, że np. na ulicy Wojska Polskiego będzie wyznaczonych kilka punktów do rozładunku. – Będą one niepłatne – zapewnia Kraweczyński. 

Kiedy płatna strefa parkowania zacznie obowiązywać?

– Przygotowujemy już procedurę przetargową. To przetarg wyłoni firmę, która zajmie się organizacją strefy, włącznie z ustawieniem zna­ków i parkometrów. Sądzę, że potrwa to kilka miesięcy – oznajmia Kraweczyński. Wiceburmistrz nie ukrywa też, że umowa z wybraną w przetargu firmą zostanie zawarta na cztery lata i w tym czasie praktycznie nie będzie można wprowadzić zmian w strefie, poza drobnymi korektami. 

Płatna strefa obejmie ulice: Armii Krajowej, Bauera, Drzymały, Dworcową, Górną, Ogrodową, Podzamcze, Szeroką, Szkolną, Starokościelną, Śródmiejską, Slipyja (dawna Parkowa), Wąską, Wojska Polskiego, Młyńską. 

 Za pierwsze pół godziny parkowania stawka wynosi 50 groszy. Za pierwszą godzinę parkowania jest to 2 zł, za drugą 2,40 zł, za trzecią i każdą następną 2,80 zł. Dla mieszkańców mających zameldowanie w strefie parkowania przewidziano roczny abonament za 80 zł. Płatna strefa parkowania będzie obowiązywała od poniedziałku do piątku w godz. 9-17 i dodatkowo w soboty w godz. 9-13. 
Artykuł i zdjęcie -  Andrzej Gurba 

W centrum Bytowa powstanie płatna strefa parkowania
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

W centrum Bytowa powstanie płatna strefa parkowania

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości