Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

W Czechach dostaniesz mandat za ciemne szyby

Data publikacji: Autor: redakcja.nto

W Czechach dostaniesz mandat za ciemne szyby Nawet 2 tysiące koron (380 zł) mandatu grozi kierowcom, których samochód nie spełnia odpowiednich norm. Czescy policjanci zapowiadają rygorystyczne kontrole od początku nowego roku.

- Ostatnio bardzo modne stało się naklejanie na boczne szyby z przodu samochodu ciemnej folii, żeby kierowca nie był widoczny - mówi por. Teresa Naubauerova, rzecznik  jesenickiej policji państwowej. - Zgodnie z przepisami minimalna przepuszczalność światła w takich szybach musi wynosić 70 procent. To ważne dla bezpieczeństwa. Pieszy przechodzący przez drogę musi mieć kontakt wzrokowy z kierowcą, żeby mógł być pewnym, że ten go zauważył.

Kilka dni przed świętami policjanci przeprowadzili na drogach w rejonie Jesenika pierwszą taką kontrolę. Sprawdzali okna za pomocą niewielkiego urządzenia z elektronicznym czytnikiem.

- W ciągu godziny zatrzymaliśmy dziesięć samochodów z ciemnymi szybami. Ani jedno z tych aut nie spełniało norm. Miały przepuszczalność w granicach 25 - 50 procent - mówi por. Neubauerova. - Ponieważ to pierwsza taka akcja, policjanci ograniczali się do informowania i pouczania kierowców. Po Nowym Roku zaczną się jednak kolejne kontrole drogowe, tym razem już z karaniem.

Kierowcy, którego auto nie spełni wymogów, grozi odholowanie pojazdu na policyjny parking i do 2 tys. koron grzywny (360 zł). Jeśli odmówi, sprawa jest kierowana do postępowania administracyjnego, gdzie grozi grzywna nawet do 10 tys. koron (1,8 tys. zł).

Przepisy dotyczące widoczności od strony kierowcy obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej, także w Polsce. Przednia szyba musi mieć co najmniej 75 procent przepuszczalności światła, boczne  z przodu - 70 procent.

Polska policja dysponuje urządzeniami do pomiaru zaciemnienia, może też kierować pojazdy do stacji diagnostycznych. Za zbyt ciemne szyby grozi do 500 zł mandatu i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego auta. 

Ważne
Samochód wjeżdżający do Czech musi posiadać m.in. obowiązkowo trójkąt ostrzegawczy, apteczkę z gumowymi rękawicami, komplet zapasowych żarówek i kamizelkę odblaskową. Do końca kwietnia w razie trudnych warunków atmosferycznych na wszystkich drogach trzeba mieć zimowe opony z bieżnikiem o głębokości co najmniej 4 milimetry. Dzieci do 36 kg przewozimy tylko w fotelikach.

W Czechach dostaniesz mandat za ciemne szyby
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

W Czechach dostaniesz mandat za ciemne szyby

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości