Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

W fabryce Fiat - GM Powertrain...

Data publikacji: Autor: pim

...w Bielsku-Białej ruszyła w poniedziałek produkcja pilotażowej serii małych silników wysokoprężnych.

W fabryce Fiat - GM Powertrain w Bielsku - Białej ruszyła w poniedziałek produkcja pilotażowej serii małych silników wysokoprężnych.

Bielskie turbodiesle to obecnie najmniejsze silniki tego typu wprowadzane do seryjnej produkcji. Rozmiary silnika pozwalają montować go nawet w małych samochodach. Silniki te są przewidziane do stosowania w samochodach klasy A, B i C oraz w lekkich samochodach dostawczych, czyli w przypadku Fiata: dla modeli od seicento do stilo, a dla General Motors od agili do astry. Według nieoficjalnych informacji brane jest pod uwagę kilkanaście modeli aut, w których możemy w przyszłości spotkać te silniki.

Seryjna produkcja ma ruszyć w marcu. Nie podano jeszcze informacji, kiedy rozpocznie się sprzedaż aut wyposażonych w te silniki i do jakich samochodów trafią one na początku. Wiadomo na pewno, że silnik pojawi się w zmodernizowanym fiacie punto, który ma pojawić się latem oraz w nowym fiacie mini, spodziewanym wczesną jesienią. W przyszłym roku ma się także pojawić opel agila z tym silnikiem.

Nowy czterocylindrowy, silnik ma pojemność 1248 ccm i 16 zaworów. Nowa technologia wielokrotnego wtrysku zapewnia dobrą kontrolę spalania, a przez to zmniejszenie spalania (o 10 proc.), obniżenie emisji spalin i zredukowanie hałasu. Przewiduje się produkcję tego silnika z różnym osprzętem, co pozwoli osiągać moc 70 KM lub 85 KM.

W tej chwili w fabryce pracuje 900 osób, które produkują skrzynie biegów i elementy skrzyni biegów do samochodów 4x4. Odbiorcami są zakłady Fiata w Polsce i we Włoszech oraz austriacki Steyr. W czasie rozwijania produkcji silników, montaż skrzyń będzie stopniowo zanikał. W końcu przyszłego roku nadal 900-osobowa załoga ma produkować już tylko silniki. Przy pełnej mocy produkcyjnej i pracy na trzy zmiany, fabrykę ma opuszczać 550 tys. silników rocznie. Będą przeznaczone głównie dla aut koncernów Fiat i General Motors, ale kupowaniem tego silnika zainteresowani są także inni producenci samochodów, więc grono potencjalnych odbiorców stale rośnie.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości