Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38850 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

W jaki sposób Ford Mustang zawojował europejskie rynki?

Data publikacji: Autor: Materiał Partnera: Ford Polska

Fot. Ford Forda Mustanga śmiało można uznać za jeden z symboli Ameryki, a obecnie także Europy. Dlaczego? Okazało się, że Ford Mustang jest obecnie najpopularniejszym, sportowym samochodem na Starym Kontynencie. Pod względem sprzedaży, znacząco wyprzedza topowe modele japońskich i niemieckich producentów. Wypada więc zadać pytanie: co sprawiło, że legendarny, amerykański Mustang zawojował europejskie rynki w ciągu zaledwie roku?

Ford Mustang z EcoBoost?

Oficjalna sprzedaż Forda Mustanga w Europie rozpoczęła się w 2015 roku. Na Stary Kontynent Mustang zawitał w dwóch wersjach nadwozia: fastback oraz convertible i dwóch odmianach silnikowych – V8 o pojemności 5 litrów oraz z 2,3 litrową jednostką EcoBoost. Silniki te znacznie różnią się od siebie, lecz mają jedną cechę wspólną: niebagatelną moc. Ford Mustang z V8 pod maską oddaje do dyspozycji kierowcy 421 KM mocy oraz 524 Nm momentu obrotowego, a 2,3 l jednostka EcoBoost gwarantuje 317 KM i 432 Nm. Przekłada się to na osiągi. Mustang napędzany 5 – litrowym V8 potrzebuje zaledwie 4,8 s, aby rozpędzić się do 100 km/h. Wersja z silnikiem EcoBoost jest dokładnie o sekundę wolniejsza. Miłośnicy szybkiej, dynamicznej jazdy samochodem powinni więc być zadowoleni. Patrząc po wynikach sprzedaży Forda Mustanga w 2016 r. w Europie, chyba rzeczywiście są.

Popularność przerosła oczekiwania

Ford Mustang obecnie jest najpopularniejszym samochodem sportowym na rynkach europejskich, w tym także w Polsce. W 2016 r. polscy dilerzy przekazali w ręce klientów ponad 500 nowych Mustangów, z czego ¾ z nich były wyposażone w sztandarowy, 5 – litrowy silnik V8. W skali rodzimego rynku to naprawdę bardzo dobry wynik. Wiele wskazuje na to, że Ford może powtórzyć go również w tym roku. Ubiegłoroczne wyniki sprzedaży Mustanga zaskoczyły wielu ekspertów rynku motoryzacyjnego, wieszczących rychły koniec aut jego pokroju na rzecz pojazdów elektrycznych, hybryd oraz podobnych wynalazków. Mustang, jak widać, idzie jednak, a właściwie jedzie od samego początku, swoją, własną drogą. Tajemnicą sukcesu Forda Mustanga w Europie jest więc niewątpliwie jego legenda, która podobnie jak auto, przywędrowała na Stary Kontynent ze Stanów Zjednoczonych.

Legenda od 1964 roku

Fot. FordMustang w USA produkowany jest od 1964 r., co oznacza, że od 53 lat oddziałuje na wyobraźnię kolejnych pokoleń kierowców. Przez te długie lata, Ford Mustang stał się czymś znacznie więcej niż tylko ładnym, sportowym samochodem. Mustang faktycznie zapracował sobie na status legendy. W 1968 roku, za jego kierownicą zasiadł charyzmatyczny Steve McQuenn i tym sposobem Mustang zagrał w kultowym filmie „Bullit”, co w konsekwencji spowodowało, że model sam zaczął uchodzić za… kultowy. Podobnych historii jest mnóstwo. Miłośnicy tego modelu mogą opowiadać o nich godzinami. Ich zdaniem, każdy egzemplarz Forda Mustanga nosi w sobie część tego imponującego dziedzictwa. Jest kontynuacją tradycji, która na stałe wpisała się do annałów motoryzacji.

Model oczywiście zmienił się znacząco w ciągu ponad 50 lat od rynkowego debiutu, lecz przez cały ten czas, zachował swój autentyczny, charyzmatyczny charakter. To zaś niczym magnes przyciąga do niego kolejne pokolenia kierowców, którzy pragną jeździć tylko i wyłącznie Mustangiem, co powoduje, że stają się wręcz jego wyznawcami. Konkurencja na rynku aut sportowych jest bardzo duża, lecz legenda Forda Mustanga jest od niej znacznie silniejsza. To jeden z głównych czynników, które spowodowały, że ów słynny, amerykański model zrobił aż taką furorę na europejskich rynkach.

Charyzmatyczny Ford Mustang

Gdyby zebrać w całość istotne zdaniem producentów, elementy współczesnego samochodu to auto idealne powinno mieć przede wszystkim mały silnik, niskie spalanie, napęd elektryczny lub hybrydowy plus całą gamę mniej lub bardziej przydatnych systemów. Czy Ford Mustang pasuje do tego obrazu? Odpowiedź jest prosta: nie. Ford, co prawda próbował zainteresować europejski rynek, swoją nowoczesną jednostką EcoBoost o pojemności 2,3 l, który miała stanowić atrakcyjną alternatywę dla 5 – litrowego V8. Jak się okazuje, klienci z Europy, podobnie zresztą jak Amerykanie, uwielbiają dźwięk benzynowego V8 i 3/4 sprzedawanych egzemplarzy, wyposażona jest w tę właśnie jednostkę. Spalanie tej jednostki trudno nazwać ekonomicznym, choć biorąc pod uwagę jej moc oraz powiązane z nią osiągi auta, należy stwierdzić, że są bardziej niż zadowalające.

Wszystko, co do szczęścia potrzebne

Technologie użyte w Fordzie Mustangu to rozwiązania dostosowane do specyfiki tego sportowego modelu. Podstawa to 4 tryby jazdy: Normalny, Sportowy, Torowy i Śnieg/Mokra Nawierzchnia plus ciekawa opcja w postaci funkcji Launch Control, pozwalająca uzyskać maksymalne przyspieszenie ze startu. Mustang został również wyposażony w kamerę cofania, czujniki parkowania, klimatyzację dwustrefową oraz możliwość wyboru 1 z 7 kolorów podświetlenia wnętrza. O bezpieczeństwo podczas jazdy dbają między innymi takie systemy jak ABS z EBD, czy EBA – układ wspomagania hamowania awaryjnego. Dodatkowo kierowcę i pasażera chronią dwustopniowe poduszki powietrzne, szczególnie osłaniające głowę oraz klatkę piersiową. Samochód wyposażono również w nowoczesną nawigację satelitarną oraz wysokiej klasy nagłośnienie. Pozostałe elementy wyposażenia Forda Mustanga zainteresowani znajdą tutaj: http://www.ford.pl/Samochody_osobowe/Mustang. W Mustangu mnóstwo zależy od kierującego pojazdem, co stoi w kontrze do postępującego trendu autonomizacji aut i stopniowego ograniczania roli kierowców. Ford Mustang w tym przypadku po raz kolejny łamie konwencję. Za to właśnie ów samochód kochają kierowcy na całym świecie.

Ford Mustang to ekonomiczne auto?

Ceny Forda Mustanga w Polsce kształtują się w przedziale od 162 000 zł do 209 000 zł. W segmencie aut sportowych jest to bardzo atrakcyjna propozycja. Niemieccy producenci aut za modele o podobnych osiągach żądają często 2 -3 razy większych cen. Ford Mustang pod tym kątem zdecydowanie wygrywa. Można śmiało powiedzieć, że na europejskim rynku wreszcie pojawił się sportowy samochód w rozsądnej cenie, nawiązujący do tego, co autentycznie najlepsze w motoryzacji. W ten sposób właśnie Ford Mustang podbił Europę i być może podbije ją jeszcze nieraz.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • ND (gość)

    Recepta jest prosta. V8 o mocy przeszlo 400PS i to bez sprezarki, kompresoru i turbo. Tylko wolnyssak. Dodatkowo cena ok 50K EUR i stylistyka ktora wzbudza emocje. Europejskie kosiarki z 4-ema turbo o pojemnosci 1.4 litra nie maja szans. No Replacement For Displacement. I dodatkowo dzwiek V8 i to prosto z wydechu a nie z glosnikow jako Active Noise Cancellation. EU juz dawno przestala miec rozum jesli idzie o budowe samochodow pod gusta klientow.

  • LOL (gość)

    EU juz dawno przestala miec rozum jesli idzie o budowe samochodow pod gusta klientow. _> Nie tylko jeśli chodzi o samochody, w EU są same czuby

  • kolo (gość)

    ogólnie rzecz biorąc mustang to jedno z ostatnich aut z "duszą" i normalnym silnikiem, oczywiście można łatwo dodać turbo czy kompresor do tego silnika i cieszyć się 600+ koniami

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Ford Mustang zdjęcia

Ford Mustang dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ford Mustang Cena

Części dla marki Ford

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

656 zł