Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

W Niemczech protestują

Data publikacji: Autor: Jerzy Iwaszkiewicz

 Z dużym szumem ogłoszono, iż w fabryce Opla w Gliwicach produkowany będzie model Zafira. O offsecie było ostatnio cicho, wręcz mówiono, że nic z tego nie wynika, a tu pojawia się samochód, którego produkcja będzie finansowana właśnie z programu offsetowego.

Z dużym szumem ogłoszono, iż w fabryce Opla w Gliwicach produkowany będzie model Zafira. Sprawa jest warta oklasków .

 

Na spotkanie z dziennikarzami przybyło, jak nigdy, tak dużo przedstawicieli oficjalnych, dwóch w randze ministrów w tym Jacek Piechota, obecnie wiceminister gospodarki, ale traktowany ciągle jako minister. Przedstawiciel ambasady amerykańskiej stwierdził, że Polska jest obecnie fenomenem gospodarczym, rozwija się najszybciej wśród wszystkich członków Unii Europejskiej i przyciąga inwestorów zagranicznych. To samo podkreślił przedstawiciel firmy Lockheed Martin, która realizuje w Polsce program offsetowy w rewanżu za to, że kupiliśmy u nich samoloty odrzutowe.

 

O offsecie było ostatnio cicho, wręcz mówiono, że nic z tego nie wynika, a tu pojawia się samochód, którego produkcja będzie finansowana właśnie z programu offsetowego. Jest to dobra okazja, aby przypomnieć o sprawie, tym bardziej, że mamy nowy rząd, który też chce się wykazać, że coś się dzieje.

 

Zafira to nowoczesny samochód. Produkcja rozpocznie się za rok. Gliwice wykorzystają dzięki temu w pełni swoje moce produkcyjne i wytwarzać będą łącznie 180 tys. samochodów: Agilę, Astrę II i Zafirę.

 

Produkcja Zafiry to również sukces ludzi od Opla. Takie biznesy trzeba przygotować, jest tu wielka konkurencja. Związki zawodowe fabryki w Bochum w Niemczech wystąpiły ze zdecydowanym protestem przeciwko produkcji Zafiry w Gliwicach. A jednak projekt przeszedł, dyrekcja General Motors uznała, że fabryka w Polsce wcale nie musi być gorsza od fabryki niemieckiej. Duża w tym zasługa dyrektora generalnego GM Poland i Opla Polska Romualda Rytwińskiego. Tak prowadzi firmę, że polska fabryka ma opinię jednej z najlepszych w Europie.

 

Takie są więc kulisy rozpoczęcia w Polsce produkcji nowoczesnego samochodu ze środków offestowych. 700-set kolejnych osób będzie miało pracę. Mówi się powszechnie, że w Polsce są niskie koszta pracy, ale za to wysokie koszty transportu. O sukcesie Gliwic zadecydowała wysoka jakość samochodów jakie się tu już produkuje.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości