Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

W połowie roku nowy podatek

Data publikacji: Autor: Maciej Pobocha

 Podatek mający zastąpić akcyzę na używane pojazdy sprowadzane do Polski zostanie wprowadzony prawdopodobnie w czerwcu lub lipcu.

Będzie nosił nazwę "ekologicznego podatku od samochodów".

 

Projekt ustawy o ekologicznym podatku od samochodów przygotowany przez Ministerstwo Finansów zakłada, że wysokość opłat za samochody z „drugiej ręki” sprowadzane do kraju będzie uzależniona od pojemności skokowej silnika i poziomu emisji spalin określanego przez europejskie normy tzw. EURO.

 

Podatek opłacany będzie jednorazowo przy pierwszej rejestracji samochodu w Polsce. W przypadku samochodów spełniających najnowsze normy EURO stawka wynosić ma 1 zł od każdego centymetra sześciennego pojemności silnika. Im samochód starszy i tym samym spełniający wcześniejszą normę EURO, przelicznik jest większy.

 

Według projektu ustawy, przelicznik ekologicznego podatku od samochodów kształtować ma się następująco:

- 1 zł za 1 cm3 pojemności skokowej silnika - w przypadku aut spełniających normę Euro 4, która obowiązuje od 1 stycznia 2005 r.,

- 1,5 zł za 1 cm3 : dla aut spełniających normę Euro 3 obowiązującą w latach 2000 – 2004,

- 2,5 zł za 1 cm3 : dla aut spełniających normę Euro 2 obowiązującą w latach 1996 – 1999,

- 3,5 zł za 1 cm3 : dla aut spełniających normę Euro 1 obowiązującą w latach 1992 - 1995,

- 4 zł za 1 cm3 : dla aut nie spełniających żadnej z ww norm.

 

- Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt podatku zostanie w najbliższym czasie przekazany do Komisji Europejskiej, która oceni jego zgodność z prawem wspólnotowym. W marcu projekt powinien znaleźć się w Sejmie i liczymy na to, że ustawa zostanie przyjęta najpóźniej w kwietniu. Od momentu jej przegłosowania do chwili wejścia w życie musi minąć okres trzech miesięcy co oznacza, że podatek zacznie obowiązywać w czerwcu lub lipcu – powiedział nam Jarosław Neneman, wiceminister finansów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości