Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

W Polsce powstaje sieć szybkich dróg

Data publikacji: Autor: (kr)

Fot. Daniel Nowakowski W Polsce budowanych jest właśnie tysiąc kilometrów dróg ekspresowych i autostrad. Kolejny tysiąc jest na etapie przetargów. Kiedy inwestycje zostaną oddane, w Polsce będziemy mieli spójny system komunikacji kołowej.

Fot. Daniel NowakowskiRząd ogłosił w sierpniu Program Budowy Dróg Krajowych 2023 r. Od tego czasu ogłoszono 54 przetargi na drogi, których łączna długość wynosi prawie 650 km. Podpisano też 65 umów na nieco mniej niż 950 km nowych dróg. Wartość umów wynosi ponad 26 miliardów złotych.

Jeśli założenia zostaną zrealizowane, to - według ekspertów - do 2020 roku prawie wszystkie większe polskie miasta będą połączone drogami szybkiego ruchu. Wreszcie będziemy mogli mówić o sieci takich dróg w Polsce.

arto wiedzieć: Historia Jeepa. Barwna i długa

Pojawiła się szansa, na szczegółową modernizację całej trasy z Warszawy do Krakowa. Ogłoszono już przetargi na zaprojektowanie i budowę poszczególnych odcinków. Plany zakładają m.in. budowę 2-kilometrowego tunelu na trasie między Lubniem a Rabką w Małopolsce. Byłby to najdłuższy tunel w Polsce.

Plany zakładają również dokończenie inwestycji na trasie z Warszawy do Gdańska, do 2020 roku ma być również oddana nowa trasa S6 z Trójmiasta do Szczecina. W ciągu najbliższych pięciu lat ma być również możliwa szybka jazda z Wrocławia do Autostrady A1 przez Poznań i Bydgoszcz. Jeśli chodzi o istniejącą już prawie w całości ekspresową trasę S8 z Wrocławia do Warszawy, to ma ona zostać uzupełniona o odcinki, które pozwolą na dojechanie do Białegostoku. Również trasa Warszawa-Lublin ma stać się w całości ekspresówką.

Jeśli chodzi o przetargi na budowę autostrad, to GDDKiA ogłosiła tylko jeden. Chodzi o odcinek trasy A2 z Warszawy do obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Planowany termin rozpoczęcia prac to grudzień 2016 roku, a zakończenie zaplanowano na kwiecień 2020 roku.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Autor (gość)

    Jakoś tego nie widać. Gdzie S5? Gdzie S11?

  • barierka (gość)

    trzeba przyznać że na mapce prezentuje się to dość okazale

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości