Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskiem taniej na stacjach paliw

Karol Biela
W Świętokrzyskiem taniej na stacjach paliw
W Świętokrzyskiem taniej na stacjach paliw
Staniały paliwa. Kilkunastogroszowe obniżki cieszą kierowców, choć przyznają oni zaraz, że benzyna i olej napędowy są nadal absurdalnie drogie.
W Świętokrzyskiem taniej na stacjach paliw
W Świętokrzyskiem taniej na stacjach paliw

Jeszcze nie tak dawno politycy i eksperci z branży energetycznej straszyli, że benzyna będzie po 5 złotych. Dzisiaj tankując samochód o takich cenach możemy tylko pomarzyć, chociaż od kilku dni na dystrybutorach pojawiły się drobne obniżki. W zależności od stacji paliw zaoszczędzimy od kilku do kilkunastu groszy na litrze Pb 95 i ON.

Dlaczego paliwa tanieją? W ciągu ostatnich dwóch miesięcy ceny na światowych rynkach poszły w dół z poziomu 110 do 80 dolarów za baryłkę ropy naftowej. Poza tym, jak przekonywał na poniedziałkowej konferencji prasowej wicepremier Waldemar Pawlak, ceny na stacjach w Polsce powinny być także niższe ze względu na zakończenie Euro 2012.

Przez ostatnie miesiące zwykli kierowcy, ale też i przedsiębiorcy używający w swoich firmach samochodów, zaskakiwani byli ciągłymi podwyżkami przy dystrybutorach, dlatego obniżki – chociaż symboliczne – przyjmują z ulgą. – Na tej stacji zauważyłem różnicę 10 groszy na litrze ropy, ale to jeszcze bardzo drogo – stwierdza Tomasz Świerczyński, kielecki taksówkarz, którego Mercedes w mieście spala 10 litrów ON na każde sto kilometrów. – Jakby było po 4 złote to by była uczciwa cena – dodaje.

Zobacz też: Wicepremier przekonuje: Po Euro 2012 czas na tańsze paliwa

Podobnego zdania jest Andrzej Dąbrowski z Zagnańska. – Różnica przy kasie jest niewielka, na pełnym baku wyjdzie kilka złotych oszczędności, ale w stosunku do naszych zarobków to paliwa powinny oscylować w okolicach 4 złotych za litr – tłumaczy mieszkaniec Zagnańska.

Niektórzy kierowcy, którzy użytkują samochody z instalacją gazową także zauważyli minimalne spadki cen rzędu 2-3 groszy. Według ekspertów eksploatacja pojazdu z instalacją LPG to najlepszy sposób na tanią jazdę samochodem. Co prawda alternatywą dla gazu LPG jest także CNG (z ang. Compressed Natural Gas - sprężony gaz ziemny), którego cena wynosi trochę ponad 3 złote za metr sześcienny gazu.

Niestety rozwój tego alternatywnego paliwa blokuje kilka czynników, co przedkłada się na znikomą popularność CNG. Jednym z takich powodów jest ograniczona liczba punktów, gdzie można napełnić zbiorniki tym gazem.

W stolicy województwa świętokrzyskiego jedynym miejscem, gdzie można było zatankować CNG była stacja na terenie Gazowni Kieleckiej przy ulicy Loefflera 2. Niestety od końca maja nie działa z powodu poważnej awarii. – Kiedy jeszcze stacja była czynna obserwowaliśmy znikome zainteresowanie paliwem CNG. Dziennie, poza naszymi firmowymi pojazdami, przyjeżdżało tam tylko kilka aut – wyjaśnia Piotr Sobierajewicz, dyrektor Gazowni Kieleckiej.

Kolejny argumentem świadczącym o niskim zainteresowaniu tą technologią jest sam montaż instalacji, który kosztuje około 5 tys. złotych. Dla porównania cena dobrego układu LPG to około 2,5-3 tys. zł.

Średnia cena za litr na kieleckich stacjach paliw: **
Pb 95 (5,65 zł), ON (5,59 zł),  LPG (**2,67 zł).

Karol Biela
Fot. Karol Biela

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty