Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

W weekendy jeździmy wolniej niż zimą

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Janusz WóJtowicz / Polskapresse Sprawdzono jak szybko poruszają się kierowcy w sześciu największych, polskich miastach w trakcie weekendu. Czy w weekendy szybciej podróżowaliśmy w styczniu czy obecnie?

Fot. Janusz WóJtowicz / PolskapresseBadanie przeprowadzano na ulicach Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Warszawy. Okazało się, że w pięciu na sześć badanych miast, weekendowa prędkość spadła w marcu w porównaniu z sytuacją ze stycznia.

Korki w weekend?

Najmniejszą amplitudę prędkości zaobserwowano w Gdańsku, gdzie średnie prędkości spadły jedynie o 0,6 km/h. W pozostałych miastach zmiany te są większe. Na wiosenną wycieczkę kierowcy pojadą o 1 km/h wolniej w Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. Najbardziej zwolnili Waszawiacy – w stolicy prędkość spadła o aż 3 km/h.

Skąd zwolnienie?

O to, dlaczego miasta zwalniają na wiosnę zaopytaliśmy Agnieszkę Kaźmierczak z portalu Korkowo.pl – Gdy pogoda poprawia się, kierowcy chetniej przesiadają się na rowery i komunikację miejską. Jednak z naszych obserwacji wynika, że zjawisko to nasila się głównie w dni powszednie. W weekend, przy ładnej pogodzie większość mieszkańców dużych miast po prostu wyjeżdża by odpocząć poza domem, a to powoduje wzrost ruchu. Zimą, wolimy odpoczywać w zaciszu domowym – tłumaczy Kaźmierczak.  

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Yanosik dla firm umieszczonych w pojazdach poruszających się po największych polskich miastach w lutym i marcu 2015 roku w wekkendy.

Porównanie średnich prędkości w weekendy stycznia i marca

Miasto Weekendy w styczniu Weekendy w marcu 
Gdańsk 44,9 km/h 44,3 km/h
Kraków 41,5 km/h 40,2 km/h 
Łódź 41,2 km/h 39,4 km/h
Poznań 40,8 km/h 39,5 km/h
Warszawa 40,9 km/h 37,8 km/h
Wrocław 40,7 km/h

39,6 km/h

Źródło: Korkowo.pl

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości