Wakacje w samochodzie: Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo

redakcja.gdp
Wakacje w samochodzie: Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo
Wakacje w samochodzie: Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Często w podróż będziemy udawać się samochodem. Policja przypomina o najważniejszych zasadach zachowania na drodze, aby bezpiecznie dojechać do celu.
Wakacje w samochodzie: Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo
Wakacje w samochodzie: Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo

Wakacje to okres, kiedy na drogach województwa znacznie wzrasta ruch samochodów osobowych, autobusów oraz coraz bardziej popularnych motocykli i skuterów. Ponadto czas wypoczynku i podróżowania skłania nas do zmiany trybu życia. Przebywanie w obcych miejscach sprawia, że zapominamy o swoich przyzwyczajeniach. W czasie dobrej zabawy często bagatelizujemy zagrożenia. Stajemy się bardziej rozluźnieni, mniej uważni i zapobiegawczy.

W zeszłym roku na terenie województwa zachodniopomorskiego w czasie wakacji doszło do 328 wypadków drogowych, w których zginęło 31 osób, a 425 zostało rannych. Przyczyny wypadków od lat pozostają te same: nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz zmęczenie kierowcy spowodowane przekroczeniem czasu pracy. Bezpieczny dojazd na urlop oraz bezpieczny powrót do domu w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego, aby dni wakacyjnego wypoczynku minęły bez stresu i negatywnych konsekwencji warto po raz kolejny przypomnieć sobie kilka  podstawowych zasad bezpieczeństwa:

Przed podróżą zaplanuj trasę przejazdu
Czas wyjazdu i powrotu najlepiej dostosować tak, by uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta. Warto pamiętać, że w okresie wakacyjnym wprowadzane są ograniczenia w ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów. Zakaz ruchu dla tych pojazdów obowiązuje w piątki od godz. 18.00 do godz. 22.00, w soboty od godz. 8.00 do godz. 14.00 i w niedziele od 8.00 do godz. 22.00.

Wybieraj trasy alternatywne
W województwie zachodniopomorskim wyznaczono trasy, które stanowią alternatywę dla głównych dróg wiodących do miejscowości nadmorskich. Warto korzystać z nich  w sezonie letnim gdyż są mniej obciążone ruchem pojazdów, co z kolei pozwala uniknąć stania w korkach.

Więcej informacji o trasach alternatywnych i utrudnieniach w ruchu uzyskamy na stronach: www.ruchdrogowy.pl, www.gddkia.gov.pl

Sprawdź dokumenty
Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu) i upewnić się czy ważna jest polisa ubezpieczeniowa oraz czy nie zbliża się termin badania technicznego pojazdu.

Upewnij się, że auto jest sprawne technicznie
Przed wyjazdem należy sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność i działanie hamulców, sprawność instalacji elektrycznej, zwłaszcza działanie wszystkich świateł.

Zaplanuj rozmieszczenie bagaży w pojeździe
Bagaże pakujemy w taki sposób, aby nie utrudniały widoczności i nie przemieszczały się podczas jazdy. Pamiętaj, aby przedmioty takie jak np. gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka i latarka znajdowały się w miejscu, do którego masz łatwy i szybki dostęp!!!

W podróż wyruszaj wypoczęty, trzeźwy i zrelaksowany
Przed samą jazdą należy pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa i zobowiązaniu do tego pozostałych podróżujących. Dzieci na przednim siedzeniu do 12 lat zawsze muszą być przewożone w foteliku tj. urządzenie ochronne z własnymi pasami, na tylnym siedzeniu dzieci do lat 12 lub nieprzekraczające 150 cm wzrostu należy umieścić w foteliku ochronnym lub innym, służącym do tego celu urządzeniu. Może to być podwyższenie lub siedzisko. Wybór urządzenia zależy od wagi i wzrostu dziecka.

Nie spiesz się. Planuj przerwy w podróży
W czasie podróży nie należy się spieszyć. Lepiej jechać z prędkością bezpieczną, przestrzegać nakazów i zakazów wynikających ze znaków, sygnałów drogowych i poleceń uprawnionych osób. Pamiętajmy, że w okolicy miejsc z ograniczeniami prędkości na nierozważnych i spieszących się kierowców mogą oczekiwać policjanci lub fotoradary. Ponadto kierowca przekraczający dozwoloną prędkość może spodziewać się nieoznakowanego radiowozu z wideorejestratorem. Na kasecie zapisane zostanie nie tylko przekroczenie dozwolonej prędkości ale i inne naruszenia, np. wyprzedzanie na podwójnej lub pojedynczej linii ciągłej, wyprzedzanie na "trzeciego”, zajeżdżanie drogi, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu itp. Kilkuminutowe nagranie brawurowej jazdy może naprawdę słono kosztować. Dotkliwą karą dla kierowców są także punkty karne.

Wybierz odpowiednie miejsce do parkowania pojazdu
Kiedy już szczęśliwie dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania. Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu szyb, drzwi i bagażnika oraz o zabraniu z wnętrza pojazdu wartościowych przedmiotów. Najlepiej jest usunąć wszystkie rzeczy osobiste - zabrać ze sobą lub włożyć je do bagażnika. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu radia, po to aby swoim wyglądem nie kusiło złodziei.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty