Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Wakacje za granicą

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Karina Trojok MSWiA podało nową interpretację przepisów dotyczących przekracznia granic Polski z Unią Europejską. Warto się z nią zapoznać przed wyruszeniem na urlopowy wojaż.

Wakacyjny wyjazd poza Polskę może zakończyć się już na przejściu granicznym. Przepisy paszportowe uniemożliwiają opuszczanie osobom poniżej 16. roku życia terytorium kraju na podstawie wpisu w dowodzie osobistym rodziców.Fot. Karina Trojok

 

Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA oraz umowami podpisanymi przez Polskę z Unią Europejską do przekraczania granic RP z pozostałymi państwami członkowskimi uprawniają obywateli polskich: paszport oraz dowód osobisty nowego i starego wzoru. Jeśli chodzi o osoby małoletnie, które nie ukończyły 16-ego roku życia, to mają one prawo opuszczać Polskę dodatkowo na podstawie wpisu do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego, z którym odbywają podróż. Nie jest to możliwe w przypadku wpisu do dowodu osobistego.

 

Wyjątek stanowią przepisy umów o małym ruchu granicznym z Republiką Czeską i Republiką Słowacką. Dotyczą one wyłącznie osób zameldowanych w tzw. pasie małego ruchu granicznego.

 

Planując wakacyjny wojaż warto więc pamiętać o zabraniu stosownych dokumentów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości