Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Walczą o podwyżkę akcyzy na LPG, żeby zwiększyć sprzedaż benzyny

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Walczą o podwyżkę akcyzy na LPG, żeby zwiększyć sprzedaż benzyny Jak donosi serwis nafta.wnp.pl, największe polskie koncerny paliwowe będą namawiać rząd do podwyżki akcyzy na autogaz.

Ma to pomóc w zwiększeniu popytu na benzyny i olej napędowy, a więc paliwa konkurencyjne do autogazu. Jak podaje Wirtualny Nowy Przemysł, przedstawiciele koncernów paliwowych argumentują, że ich rafinerie pracują w kraju, a 90 proc. LPG pochodzi z importu. Dlatego ich zdaniem nie należy utrzymywać niższej niż w przypadku benzyn czy oleju napędowego stawki podatku akcyzowego na to paliwo.

Zobacz też: Instalacje gazowe i jazda na LPG - jak to się kalkuluje? Poradnik

Skokowy wzrost cen autogazu uderzyłby w kierowców, którzy przerobili swoje samochody na to paliwo. Jest ich wielu – szacunkowa liczba samochodów z instalacją gazową to w Polsce 2,5 mln. W Europie wyprzedzają nas tylko Turcy. LPG stanowi ok. 15 proc. sprzedawanych w Polsce paliw, jego ceny rosną wolniej niż benzyny bezołowiowej 95 czy oleju napędowego. Litr autogazu jest niemal o połowę tańszy niż litr benzyny 95 czy diesla.

Zobacz też: Instalacje gazowe - ich montaż przestanie się opłacać?

Przy takich różnicach cen instalacja gazowa zwraca się po ok. 15 tys. km. Dlatego coraz więcej kierowców montuje układy zasilania LPG w swoich samochodach. Decydują się na to, bo na podwyżkę akcyzy na autogaz w najbliższych latach się nie zanosi.

Co prawda, Komisja Europejska chce, aby podniesiono ją ponad dwukrotnie, ale to na razie propozycja. Jeśli weszłaby w życie, akcyza na LPG wzrastałaby stopniowo od 2013 do 2022 r. Najpierw jednak musiałby na to zgodzić się wszystkie państwa członkowskie. Tymczasem Polska – zgodnie z deklaracjami urzędników Ministerstwa Finansów – jest przeciwna zwiększaniu podatków doliczanych do ceny autogazu.

Walczą o podwyżkę akcyzy na LPG, żeby zwiększyć sprzedaż benzyny
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Walczą o podwyżkę akcyzy na LPG, żeby zwiększyć sprzedaż benzyny

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości