Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Walczą sami?

Data publikacji: Autor: Anna Chałupska

Fot. Fiat

Związkowcy z NSZZ Solidarność w bielskim Fiacie Auto Poland domagają się 10-proc. zwiększenia pensji zasadniczej od września. Zarząd przekonuje od kilku tygodni, że nie ma obecnie pieniędzy na podwyżki.

 Fot. Fiat

Jesteśmy sami w walce o podwyżki dla pracowników - przekonuje Wanda Stróżyk, szefowa NSZZ Solidarność w bielskim Fiacie Auto Poland. - W najbliższą sobotę odbędzie się zjazd delegatów, którzy zadecydują, czy dalej będziemy walczyć, czy też przerywamy negocjacje.

Pod koniec tego miesiąca dyrekcja miała przedstawić wyniki finansowe spółki. Prawdopodobnie zrobi to jednak dopiero w przyszłym tygodniu.

 

Tymczasem według nieoficjalnych danych w spółkach należących do FAP S.A. zarabia się przynajmniej kilkaset złotych na rękę mniej, niż w polskich zakładach Volvo lub Opla. Na początku roku związkowcy żądali podwyżki pensji o 15 proc. Dostali tylko 5. Uważają, że zasługują na znacznie więcej, skoro pracują na trzy zmiany przez sześć dni w tygodniu.

Ponieważ ponosimy dodatkowy wysiłek, to powinniśmy to odczuć po swoich pensjach - przekonują pracownicy. NSZZ Solidarność czuje się jednak opuszczona w swoich staraniach.
- Byłoby nam łatwiej, gdyby po naszej stronie stanęły pozostałe związki zawodowe. Nie chodzi nam przecież o podwyżki na 2005 rok, ale żeby ludzie dostali pieniądze, które im się należą, już teraz - powiedziała Stróżyk.

 

Członkowie OPZZ działającego w FAP S.A. niechętnie rozmawiają z prasą. - My też walczymy o podwyżki, ale nie wybiegamy przed orkiestrę jak Solidarność - powiedział jeden z nich.

Prawie 11 lat temu pracownicy ówczesnej Fabryki Samochodów Małolitrażowych nie ukrywali zadowolenia z tego, że Włosi zdecydowali się zainwestować w fabrykę, której zadłużenie wynosiło 1 mln zł. Podpisanie umowy o powołaniu w Polsce włoskopolskich spółek i powstania Fiata Auto Poland było wówczas wydarzeniem przełomowym, ponieważ był to jeden z pierwszych przypadków prywatyzacji dużego państwowego przedsiębiorstwa w Europie Wschodniej. Z perspektywy lat ludzie czują jednak, że zostali oszukani.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości