Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Walka ze smogiem. Nowy pomysł na rozwiązanie problemu

Data publikacji: Autor: łs

Fot. Ludwik Kostuś Kraków od dłuższego czasu zmaga się ze smogiem. Pomysłów na rozwiązanie problemu jest wiele. Do tej pory więcej mówiono niż robiono. Sytuacja uległa jednak zmianie.

Fot. Ludwik KostuśRadni przyjęli ustawę o zniesieniu opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej w okresach największego zanieczyszczenia powietrza. Nastąpi to, gdy na trzech stacjach monitorujących powietrze uśredniona norma dla pyłu PM10 przekroczy 150 µg/m3 lub na jednej ze stacji stężenie pyłu PM10 przekroczy 200 µg/m3 - podaje serwis Krakow.pl. Darmowa komunikacja będzie wprowadzana na całą kolejną dobę.

Wcześniej rozważano inne pomysły na ograniczenie ruchu kołowego w centrum Krakowa. Postulowano m.in. wprowadzenie winiet, których cena zależałaby od jakości spalin poszczególnych aut. Im bardziej toksyczne spaliny, tym winieta droższa. Właściciele samochodów emitujących najmniej toksyczne spaliny mieliby płacić do 20 zł rocznie. Poważni truciciele - nawet kilka razy więcej. Taka polityka miałaby skłonić kierowców do przesiadania się do komunikacji miejskiej.

Zdobyte pieniądze miały być przeznaczone na wymianę pieców kaflowych w mieście. Projekt wzbudził wiele kontrowersji i nie wszedł w życie. 

Warto dodać, że analogiczne rozwiązania wdrożono w innych europejskich miastach. W Sztokholmie wjeżdżające do centrum samochody rejestrują kamery. Później kierowca dostaje rachunek. Za wjazd do centrum Londynu płaci się 8 funtów (ok. 36 zł). W Pradze od 2015 roku opłata za wjazd ma wynosić ok. 4,5 euro (ok. 17,50 zł).

Spaliny to drugi po emisji pyłów z domowych pieców powód zanieczyszczenia powietrza w Krakowie. Zmniejszenie liczby samochodów na ulicach ograniczyłoby również natężenie innych zanieczyszczeń, m.in. ze zdzierających się klocków hamulcowych aut. Ze względu na mały rozmiar, bardzo łatwo przenikają do płuc i krwi.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości