Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Warszawska lekcja

Data publikacji: Autor: Anna Dolska - Gazeta Poznańska

Fot. P. Jasiczek: Takich widoków jak na poznańskiej Wildzie, nie będziemy oglądać dopiero za dwa lata.

Poznań jest jednym z najgorzej oznakowanych miast. Na rogach wielu ulic nie ma tablic z ich nazwami albo są one nieczytelne. Sytuacja ta zmieni się jednak dopiero w 2007 r.

 

Brak wyraźnego oznakowania doskwiera szczególnie kierowcom, którzy przyjeżdżają do stolicy Wielkopolski z innych miast. Tych problemów nie mają odwiedzający Warszawę, Wrocław, Łódź czy Gdańsk. Na szczęście na etapie wdrażania jest już System Informacji Miejskiej, którym najpierw objęte zostanie ścisłe centrum.Fot. P. Jasiczek: Takich widoków jak na poznañskiej Wildzie, nie bêdziemy ogl±daæ dopiero za dwa lata.

 

– Kompleksowe zmiany możemy wprowadzać etapowo ze względu na fundusze – tłumaczy Łukasz Dondajewski, naczelnik wydziału Systemu Informacji Miejskiej w Zarządzie Dróg Miejskich w Poznaniu. – Najpierw zaczęliśmy od zainstalowania gablot z informacją turystyczną przed pięćdziesięcioma zabytkowymi obiektami. W tym roku rozpoczniemy też instalowanie specjalnych drogowskazów dla pieszych, na których umieszczona zostanie informacja, dotycząca najważniejszych urzędów, szpitali, teatrów czy szaletów publicznych. Wszystkie drogowskazy umieszczone zostaną w obrębie strefy ograniczonego parkowania.

Cały system został przygotowany zgodnie z zasadą kompleksowej identyfikacji. Oznacza to, że wszystkie tablice będą miały kolor grafitowy, a litery – białe. Tak samo będzie wyglądało oznaczenie nazw ulic.

 

– Tablice jednak będą znacznie większe i nie będą mogły zawisnąć wyżej niż trzy metry nad ziemią – dodaje Łukasz Dondajewski. – W dolnym, lewym rogu umieszczona zostanie na niebieskim tle informacja dotycząca rejonu miasta, w którym znajduje się dana ulica, czyli nazwa dzielnicy. W prawym, dolnym rogu widnieć będzie numeracja danego odcinka ulicy ze strzałką, w którą stronę rosną lub maleją numery domów.

 

Poznański System Informacji Miejskiej wzorowany jest na warszawskim.

 

– Uczymy się na błędach warszawskiego samorządu, więc konieczne będzie podjęcie stosownej uchwały dotyczącej oznakowania ulic – dodaje szef SIM. – Będą nie tylko zmieniane tablice na rogach ulic, ale również numery na każdym domu.

 

Dlatego trzeba zdyscyplinować zarządców i właścicieli nieruchomości, by nie dopuszczali się w tej kwestii samowoli i by wszystkie tablice były jednakowe.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości