Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Warsztat z rekomendacji. Sposób na uniknięcie problemów

Data publikacji: Autor: TVN Turbo/x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Gdzie serwisować samochód? Póki jest objęty gwarancją, zwykle decydujemy się na kosztowne wizyty w ASO. W przypadku kilkuletnich aut szala przechyla się w stronę niezależnych warsztatów. Wybierając je, nie pozostajemy głusi na opinie innych kierowców.

Fot. TVN Turbo/x-newsPolskie warsztaty samochodowe można podzielić na trzy grupy. Największa z nich to firmy niezależne, pracujące na własny rachunek. Dwie pozostałe to autoryzowane stacje obsługi działające przy salonach samochodowych konkretnych marek oraz warsztaty sieciowe działające według zasad określonych przez dużego gracza, który je zrzesza.

Właściciele młodych samochodów najczęściej korzystają z usług ASO. Dealerzy w każdej chwili mogą odwołać się nawet do inżynierów producenta samochodów, którymi handlują. Pomaga to w usuwaniu trudnych awarii. Podobnie jak wyposażenie autoryzowanych serwisów. Nie bez znaczenia jest też gwarancja na auto. Praktycznie u każdego producenta warunkiem jej utrzymania są regularne przeglądy i naprawy w ASO. Co prawda, obowiązuje unijne rozporządzenie GVO, które pozwala na naprawy w warsztatach niezależnych bez utraty gwarancji. Ale w sytuacjach spornych przeglądy poza ASO mogą być argumentem dla importera, by nie honorować gwarancji na samochód.

Wielu kierowców darzy zaufaniem tzw. serwisy sieciowe. To zazwyczaj niezależne firmy zrzeszone w sieci określonej marki i spełniające narzucone przez nią wymogi. Wśród niezależnych warsztatów nie brakuje jednak dobrze wyposażonych serwisów, w których pracują doświadczeni mechanicy. Mają co robić, bo większość samochodów jeżdżących po Polsce jest już dawno po gwarancji.

Gdzie najczęściej naprawiamy samochód? Nie w ASO, nie w serwisie blisko domu, a w miejscach sprawdzonych i rekomendowanych przez znajomych. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego wśród zmotoryzowanych okazuje się, że przy wyborze warsztatu kierujemy się w zdecydowanej większości słowem polecenia.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości