Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Warto mieć "plan B"

Data publikacji: Autor: Andrzej Witczak

Wychodzimy rano do pracy, ale na parkingu w miejscu parkowania naszego samochodu pozostało tylko... powietrze. Co wtedy?

Porady specjalisty od ubezpieczeń komunikacyjnych

 

Telefon na policję, szukamy polisy oraz ubezpieczalni i za 30 dni z otrzymanym odszkodowaniem idziemy kupić następne auto.

 

W dodatku “Automoto” z 14 maja przytoczone zostały zatrważające wręcz cyfry obrazujące skalę przestępczości samochodowej. Z prostych działań matematycznych wynika, że każdego dnia "znika" ponad 150 samochodów. Lekko nam się czyta o złodziejach samochodowych, dopóki taki przypadek nas omija. Dobrze mieć jednak "plan B" w razie utraty auta. Tym planem jest wykupienie polisy AC.

 

Ubezpieczenie Auto Casco jest ubezpieczeniem całkowicie dobrowolnym. Możemy zawrzeć umowę ubezpieczenia z dowolnym ubezpieczycielem, niezależnie od zawartego wcześniej w innej firmie OC.

 

Decydując się na zawarcie umowy ubezpieczenia AC należy wcześniej taką umowę dokładnie przeczytać i sprawdzić, czy sposób wyliczenia odszkodowania spełnia nasze oczekiwania. Pamiętać należy, że nie zawsze niska składka idzie w parze z poziomem satysfakcji poszkodowanego. Jest kilka punktów, na które należy w szczególności zwrócić uwagę zawierając umowę ubezpieczenia:

 

1. Wartość pojazdu - W razie kradzieży ubezpieczyciel wypłaci kwotę równą wartości rynkowej, ale nie więcej niż suma ubezpieczenia oznaczona na polisie.

2. Wartość netto czy brutto - w przypadku samochodów będących składnikiem majątku firmy, która jest płatnikiem podatku VAT odszkodowanie w większości przypadków będzie wypłacone według wartości netto.

3. Następną niespodzianką jest udział własny w wysokości od 5 nawet do 20% przy szkodach kradzieżowych dokonywanych poza parkingiem strzeżonym.

4. Czy odpowiedzialnością są objęte szkody powstałe na terytorium RP czy również poza jej granicami?

5. Czy spełniamy wymogi stawiane odnośnie wyposażenia w dodatkowe zabezpieczenia przeciwkradzieżowe

6. Warunkiem wypłaty odszkodowania jest przekazanie ubezpieczycielowi wszystkich posiadanych kluczyków oraz kluczy do urządzeń zabezpieczających .

7. Sprawdzamy zapis czy w przypadku kradzieży ubezpieczyciel uzależnia wypłatę odszkodowania od otrzymania umorzenia dochodzenia . Żaden bowiem przepis prawa nie przewiduje jako niezbędnego warunku do otrzymania odszkodowania przedstawienia postanowienia o umorzeniu śledztwa wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa.

Tych kilka podstawowych punktów powinno państwu ułatwić analizę i dokonanie wyboru najlepszego dla siebie ubezpieczenia Auto Casco.

 

Dyrektor Risk Service Gid

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości