Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ważne! 1 czerwca paliwa stanieją! Rząd podjął decyzję

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Polska Press Wpływ na ceny paliw będzie miała poprawka jaką wniesiono do noweli ustawy o VAT. Wiadomo, że budżet państwa ma to kosztować minimum 541,2 mln zł. A jak ta zmiana wpłynie na kieszenie kierowców?

Ceny paliw. Co zmieni się od 1 czerwca 2022 roku?

Z poprawki wynika, że tarcza antyinflacyjna ma obowiązywać przez 2 miesiące dłużej.. W praktyce oznacza to, że jej działanie nie skończy się po 31 maja, a dopiero po 31 lipca.

Gdyby się tak nie stało, od 1 czerwca kierowcy w Polsce musieliby płacić więcej za paliwo. Wtedy paliwa zostałyby objęte pełną akcyzą oraz podatkiem od sprzedaży detalicznej. A tak nadal, przynajmniej do 31 lipca mają obowiązywać obniżone stawki. Zmiana musi zostać przegłosowana przez Sejm.

Z wyliczeń Business Insider Polska wynika, że obniżka akcyzy na paliwa i energię będzie kosztować budżet państwa 541,2 mln zł. Dodatkowo 55 mln zł ma kosztować wyłączenie paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Ceny paliw. Obecnie benzyna bije rekordy cenowe

Fot. Paweł Dubiel Z najnowszego monitoringu cen na stacjach e-petrol.pl wynika, że w ciągu minionych kilku dniu najbardziej podrożała benzyna 95-oktanowa, której ceny znacząco rosły również w sprzedaży hurtowej. Średnia ogólnopolska detaliczna cena tego paliwa wzrosła aż o 22 grosze i wynosi aktualnie 6,87 zł/l, co oznacza, że jest najwyższa w historii dotychczasowych notowań realizowanych od kilkunastu lat przez e-petrol.pl.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Olej napędowy, o którym pisaliśmy że w ciągu tygodnia podrożał o 21 groszy, aktualnie tanieje i jego cena - 7,39 zł/l - jest niższa w porównaniu do sytuacji z pierwszych dni maja o 3 grosze. Pewnym zaskoczeniem jest natomiast średnia cena LPG, która pomimo faktu, iż paliwo to gwałtownie drożało ostatnio w hurcie i w dostawach do stacji, utrzymała się na poziomie sprzed tygodnia i wynosi 3,69 zł/l. 

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Ceny paliw. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Ceny paliw na wybranych stacjach benzynowych (ceny z 12 maja 2022)

Benzyna PB 95

E Leclerc, Zielona Góra - 6,72 zł/l
Orlen, Łódź - 6,75 zł/l
Amic, Łódź - 6,82 zł/l
BP, Łódź - 6,87 zł/l

Olej napędowy

Auchan, Warszawa - 7,31 zł/l
Carrefour, Szczecin - 7,39 zł/l
BP, Wrocław - 7,43 zł/l
Shell, Warszawa - 7,49 zł/l

Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • dzbigniew033@gmail.com (gość)

  Opole etylina95 ul Niemodlińska 7 .30 PLN 18 05 22

 • Marcin (gość)

  Gdzie w Krakowie widzieliście PB95 poniżej 7zl??? Ale co się dziwić jak Orlen sprzedaje w hurcie po wyższej cenie niż w detalu?? I jak mają nie mieć najtaniej??? A jak pozbędą się zapory jaką jest Lotos (w hurcie niższe ceny niż Orlen) to ceny na stacji powędrują w kosmos.. 15zl za litr już nikogo nie będzie szokował..

 • diag (gość)

  -->dzbigniew033@gmail.com: Gościu, chyba już czas najwyższy wybudzić sie z latargu - PRLu już dawno nie ma, etyliny95 też nie ma (i nigdy nie było! Była np. 94.), ani żadne inne etyliny nie są w Połsce sprzedawane od wielu, wielu lat! A te benzyny, które współcześnie możemy zatankować na polskich stacjach benzynowych, to sa benzyny bezołowiowe, np. popularna benzyna bezolowiowa 95, zwana potocznie bezołowiówką95 lub nPb95. Zdanie domowe dla ciebie: w odpowiedniej przegródce w głowie zamienić karteczkę z napisem "etylina95" na "bezołowiówka95".

 • Ekologia (gość)

  Tak zachęcali żeby kupować benzyny hybrydy bo diesle trują.A teraz lepiej mieć starego kopciucha bo spali 5 litrów ropy i po niższej cenie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości