Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Wentylacja w samochodzie

Data publikacji: Autor: Michał Głombiowski

Parujące szyby ograniczające widoczność i utrudniające jazdę samochodem to problem, który pojawia się zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. Sposobem na jego rozwiązanie jest sprawnie działający układ wentylacji w aucie.

Parujące szyby ograniczające widoczność i utrudniające jazdę samochodem to problem, który pojawia się zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. Sposobem na jego rozwiązanie jest sprawnie działający układ wentylacji w aucie.

W najbardziej komfortowej sytuacji są właściciele pojazdów wyposażonych w klimatyzację. Ustawienie odpowiedniej temperatury zajmuje chwilę, a system czuwa nad tym, by podróż odbywała się w przyjemnych i bezpiecznych warunkach. Niestety, w starszych i tańszych modelach aut pozbycie się problemu parujących szyb nie jest już tak łatwe. Ważne, żeby dobrze działała dmuchawa.

- Zasada działania systemu nadmuchu i ogrzewania jest prosta - tłumaczy Krzysztof Kossakowski z Biura Ekspertów Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego REKMAR w Gdańsku. - Powietrze zasysane jest najczęściej z okolic podszybia i dalej tłoczone kanałami wentylacyjnymi do wnętrza pojazdu. Za dmuchawą znajduje się tzw. nagrzewnica odpowiadająca za temperaturę docierającego do wnętrza auta powietrza.

Zlikwidować parę
- Parę z szyb zlikwidować można nadmuchem powietrza z dmuchawy, przy jednoczesnym, stopniowym włączaniu ogrzewania (w miarę nagrzewania się silnika) - wyjaśnia Krzysztof Kossakowski. - Dobrze jest też, szczególnie przed dłuższą jazdą, pozostawić w bagażniku wilgotną odzież wierzchnią - znacznie ograniczy to ilość osadzającej się na wyziębionych szybach pary wodnej.

Drugim powodem, dla którego włączamy nawiew ciepłego powietrza, jest uzyskanie odpowiedniej temperatury wewnątrz auta. W zależności od samochodu i sprawności działania systemu, w dość krótkim czasie możemy uzyskać optymalne warunki. Pamiętajmy jednak, że podobnie jak zbyt niska temperatura w samochodzie nie sprzyja jeździe, tak i zbyt mocne nagrzanie wnętrza może okazać się zgubne w skutkach.

Zachować umiar
- Tak jak we wszystkim, podczas korzystania z dmuchawy trzeba zachować umiar - mówi Krzysztof Kossakowski. - Podróżujący samochodem, a w szczególności kierowca, powinni mieć możliwie najbardziej optymalne warunki we wnętrzu pojazdu. Zbyt wysoka temperatura wpływa na obniżenie sprawności psychomotorycznej człowieka. Należy więc umiejętnie "sterować" temperaturą we wnętrzu Najbardziej godna polecenia wydaje się metoda, gdy nawiew pracuje ciągle, ale na najniższym stopniu. Dobrze jest też kierować nadmuch ciepłego powietrza "na nogi" - będzie się ono unosiło ku górze ogrzewając stopniowo wnętrze całego pojazdu.

System wentylacji rzadko ulega usterkom. Elementem najbardziej awaryjnym jest dmuchawa oraz przełącznik stopnia intensywności nawiewu. W niektórych samochodach (starszego typu) wymianę tych elementów można przeprowadzić samemu. W nowych autach najczęściej elementy te są solidnie zabudowane - naprawę lepiej zlecić warsztatowi.

Odkurzyć układ
Marek Styp-Rekowski, rzeczoznawca
- Elementy układu wentylacji nie wymagają zasadniczo specjalnych czynności serwisowych poza kontrolą sprawności działania. Ponieważ powietrze tłoczone jest do kabiny przez dmuchawę w znacznych ilościach, na elementach doprowadzających gromadzą się drobne zanieczyszczenia - pyłki, kurz itp. Dobrze jest raz na jakiś czas "odkurzyć" cały układ poprzez włączenie dmuchawy na maksymalne ustawienie i całkowite otwarcie wszystkich nawiewów. Filtry przeciwpyłkowe montowane na wlocie powietrza należy wymieniać zgodnie z zaleceniem producenta.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • Mati (gość)

    I h***ja się dowiedziałem z tego artykułu. Mam climatronic woda aż scieka z tylnych szyb. Płynu nie ubywa dmuchawa sprawna i jaka jest przyczyna zaparowywania ?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości