Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Wiara cudów nie czyni

Data publikacji: Autor: pim

Młodzi ludzie zwykle wierzą w swoje umiejętności, refleks, spostrzegawczość i sprawność. Nie wierzą zaś, że może im się przytrafić wypadek. A statystyki obalają jedno i drugie.

W ostatnich latach coraz częściej za kierownicami samochodów siadają młodzi kierowcy. Auto przestało już być takim luksusem, jak przed dwudziestoma laty, a więc wielu młodych ma większy dostęp do samochodów. Często są to dobre auta, wyposażone w systemy pomagające kierowcy w trudnych sytuacjach. To podnosi wiarę we własną nietykalność. Niestety, kierowcy w wieku 19 - 24 lata, to grupa najbardziej narażona na wypadki drogowe. Zwykle okazuje się, że brawura i wiara w siebie są znacznie większe od umiejętności, a zwłaszcza doświadczenia świeżo upieczonych kierowców. Okazuje się, że najwięcej wypadków powoduje grupa kierowców, którzy mają prawo jazdy od mniej niż 2 lat. To oznaka, że winien jest głównie brak doświadczenia. Zdaniem specjalistów dopiero po przejechaniu 100 000 km, albo prowadzeniu samochodów przez 5 - 7 lat, można się uznawać za doświadczonego kierowcę.

Najgorsze jest to, że młodzi kierowcy często powodują wypadki przy dużej szybkości, a więc takie, które są źródłem ciężkich obrażeń. Bardzo często nie są wówczas sami w autach. Scenariusz najczęściej jest taki: kilka osób wraca samochodem np. z dyskoteki; wszyscy mają znakomite humory, kierowca popisuje się, a pasażerowie jeszcze wchodzą mu na ambicję; coraz szybciej pokonują kolejne zakręty, aż na jednym z nich kierowca popełnia błąd, a prędkość samochodu okazuje się zbyt wielka, by mógł go skorygować; samochód wypada z drogi i uderza w drzewo czy słup latarni. Zwykle do takich zdarzeń dochodzi nocą, podczas weekendu, na pustej drodze - 60% wypadków młodych kierowców to wypadki w pojedynkę, tzn. bez udziału innych pojazdów. W takiej sytuacji trudno winić kogokolwiek innego, oprócz prowadzącego samochód. Przeciwko kierowcy działa zmęczenie zabawą, często także wypity alkohol i brak doświadczenia w prowadzeniu auta nocą.
Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza teraz, kiedy karnawał będzie stwarzał więcej okazji do zabaw.

Wykorzystano materiały Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości