Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Wibrujący pedał

Data publikacji: Autor: lm

Amerykańscy naukowcy opracowali urządzenie, która pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa. Nosi ono roboczą nazwę ‘wibrującego pedału”.

 

Zdecydowana większość kierowców hamuje w ostatniej chwili przed światłami lub przeszkodą. W taki sposób traci się wiele paliwa. Na przykład jadąc z prędkością 80 km/h i gwałtownie hamując, na krótkim odcinku tracimy więcej benzyny, gazu lub ropy, aniżeli w przypadku jazdy 50 km/h. Doświadczeni kierowcy doskonale o tym wiedza, ale co z robić z nowicjuszami za "kółkiem"?

Dla zapominalskich ‘wibrujący pedał’ może być niezwykle przydatny. Jako część systemu monitorującego sytuację na jezdni, ogranicza samoczynnie prędkość – tym samym powiadamia kierowcę o konieczności zdjęcia nogi z gazu.

 

Urzadzenie skonstruowane przez Daimler-Chrysler jest w pełni skomputeryzowane. Dokonuje analizy pomiarów, których wynik pomaga ocenić, kiedy należy redukować szybkość - np. przed ostrym zakrętem, bądź dziurą. Dodatkowo informuje kierowcę, kiedy powinien przestać dodawać gazu. W tym celu wprowadza pedał przyspieszenia w drgania.

 

Alarm wibracyjny wybrano ze względu na większą skuteczność reakcji, niż w przypadku sygnału dźwiękowego. Na testach kierowcy reagowali na dźwięk po 2 sekundach, a na wibracje po 0,3 sek.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości