Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Widz selektywny

Data publikacji: Autor: Mieczysław Teer

 Jakiś czas temu doniesiono o wyczynie bezrobotnego dwudziestolatka, który nocną porą zdemolował sporą liczbę parkujących samochodów.

Jakiś czas temu doniesiono o wyczynie bezrobotnego dwudziestolatka, który nocną porą zdemolował sporą liczbę parkujących samochodów.

 

Młody człowiek był sprawny fizycznie i nie leniwy, nie ograniczył się więc do standardowych inskrypcji gwoździem na lakierze czy nawet nie dość efektownego bicia szyb. W pracowitym trudzie młodzian tłukł pałą po karoseriach, twórczo zmieniając powstałe na deskach projektantów wyrafinowane stylizacje pojazdów, tudzież wyśrubowane współczynniki Cx.

 

Kino akcji

 

Rozpytywany przez zdumionych rozmiarem zniszczeń funkcjonariuszy policji o motywy swych mało konwencjonalnych działań, młodzian nie roztoczył przed nimi ponurej wizji ciężkiego dzieciństwa, nie wspomniał o głębokiej frustracji wywołanej bezrobociem i brakiem perspektyw życiowych, nie zasłaniał się nawet chwilowym stanem pomroczności jasnej, co, nie da się ukryć, w poważny sposób skomplikuje linię obrony w czekającym go procesie karnym i cywilnych.

Wyznał natomiast szczerze, że uwielbia amerykańskie kino akcji.

 

Fikcja, czy rzeczywistość?

 

Nie będę się rozpisywał o coraz częściej sygnalizowanym przez psychologów (całkiem realnym) problemie nie rozróżniania – zwłaszcza przez dzieci, ale jak widać nie tylko – filmowej fikcji od rzeczywistości. Zastanawia mnie natomiast pewna selektywność w odbiorze hollywoodzkiej masówki. Oprócz efektownie wylatujących w powietrze samochodów,  miażdżących mury twardych pięści obecnego gubernatora Kalifornii Arnolda S. i hektolitrów keczupu lejących się z ekranu na szczęśliwego widza, można tam dostrzec również mniej atrakcyjne obrazy. Choćby więźniów w karnych obozach, którzy pod nadzorem uzbrojonych, stosunkowo mało sympatycznych strażników, w koszmarnych warunkach pracują fizycznie. Na przykład budując drogi. Co polecam uwadze odnośnym władzom sugerując, że wykorzystanie takich ekip mogłoby stanowić wymagany przez Unie Europejską nasz wkład własny w budowę autostrad.

 

Kara

 

Jak wykazuje nieodległa historia całkiem niedalekich krajów, nawet ogromne przedsięwzięcia komunikacyjne da się wykonać bez angażowania kosztownego parku maszyn. Nie mam żadnej wątpliwości, że prasowe enuncjacje, iż młodemu człowiekowi grozi kara do 10 lat więzienia, przez praktyków naszego wymiaru sprawiedliwości przyjęte zostały z pobłażliwym uśmiechem. Jest także oczywiste, że ów entuzjasta mocnego uderzenia nigdy w życiu nie będzie w stanie pokryć szkód, jakie spowodował. Więc może by, zgodnie z wezwaniem klasyka, popracował dla dobra wspólnego?

 

Rzecznika Praw Obywatelskich uspokajam, że ta propozycja, to tylko żart...

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości