Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Wielkanoc 2022. ITD przypomina kogo i kiedy dotyczą ograniczenia w ruchu

Data publikacji: Autor: Paweł Piątek / GITD

Fot. Pixabay.com Święta Wielkanocne to czas, kiedy na drogach należy spodziewać się większego natężenia ruchu. Inspekcja Transportu Drogowego będzie dbać o bezpieczeństwo podróżnych i przypomina także o ograniczeniach ruchu dla określonych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Bezpieczna prędkość i rozsądek na drodze

Fot. GITDJedną z głównych przyczyn tragicznych wypadków na drogach jest nadmierna prędkość. Wiosenna, słoneczna pogoda lub pośpiech nie zwalniają kierujących od stosowania się do ograniczeń prędkości. W trakcie Świąt Wielkanocnych najbardziej niebezpieczne odcinki dróg będą monitorowane przez system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym (CANARD). Kontrole prędkości, jak i stosowania się przez kierowców do sygnalizacji świetlnej, będą prowadzone z wykorzystaniem ponad pół tysiąca stacjonarnych urządzeń rejestrujących.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

- Jeśli planujemy dalszą podróż, to przed wyjazdem przygotujmy właściwie pojazd oraz zaplanujmy podróż tak, aby zgodnie z przepisami i bezpiecznie dotrzeć do swoich rodzin. Pośpiech jest złym doradcą i niejednokrotnie prowadzi do tragicznych zdarzeń na drogach. Kierowcy powinni pamiętać, że nawet najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa, w jakie są wyposażone nowe samochody, nie zwalniają kierowcy z zachowania ostrożności w trakcie jazdy. Od rozwagi i ostrożności kierowcy zależy nasze oraz innych uczestników ruchu życie i zdrowie. Dlatego wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na drogach – apeluje Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Ograniczenia w ruchu dla ciężarówek

Inspekcja Transportu Drogowego przypomina, że w Wielką Sobotę oraz pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy będzie obowiązywał zakaz ruchu dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t. Nie dotyczy on autobusów.

  • 16 kwietnia (Wielka Sobota) – w godz. 18 – 22
  • 17 kwietnia (Wielka Niedziela) – w godz. 8 – 22
  • 18 kwietnia (Wielki Poniedziałek) – w godz. 8 – 22

Z ograniczeń w ruchu zwolnione są niektóre kategorie pojazdów, np. biorące udział w akcjach ratowniczych, humanitarnych, usuwaniu klęsk żywiołowych czy usuwaniu awarii. Zakazom nie podlegają także pojazdy, którymi przewożone są artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, wykorzystywane dla potrzeb bezpłatnych badań profilaktycznych. Pełen katalog wyłączeń spod ograniczeń w ruchu jest dostępny w rozporządzeniu w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach.

Za naruszenie przepisów dotyczących ograniczeń ruchu pojazdów powyżej 12 ton dmc, kierowcy grozi mandat karny w wysokości od 200 zł do 500 zł, a przewoźnikowi kara w wysokości 2000 zł. Również na zarządzającego transportem w firmie może być nałożona kara w kwocie 1000 zł.

Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości