Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Wielkie zmiany w egzaminy na prawo jazdy

Data publikacji: Autor: Agnieszka Jasińska

Egzaminy na prawo jazdy będą zmienione, Fot: Grzegorz Gałasiński Trwają prace nad nowymi zasadami egzaminowania kandydatów na kierowców. Pierwszy etap prac ma zakończyć się już we wrześniu. Na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy pojawią się klipy wideo, kursanci będą reagować w czasie realnym na sytuację na drodze. Zostanie także zwiększona baza pytań egzaminacyjnych - z 300 aż do 3 tys. Zmiany mogą wejść w życie już w przyszłym roku.
Zdania szkół jazdy na temat nowych przepisów są podzielone. Według Egzaminy na prawo jazdy będą zmienione, Fot: Grzegorz Gałasiński Zbigniewa Popławskiego, instruktora i właściciela łódzkiej autoszkoły oraz wiceprezesa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców, teraz testy są tak źle sformułowane, że nieraz nie wiadomo, co ich autor miał na myśli.

- W końcu powstanie nowoczesna baza pytań. Kursant ma zobaczyć animację sytuacji na drodze i będzie musiał w czasie realnym na nią zareagować. I bardzo dobrze. W ruchu drogowym nie ma czasu na pomyłki i zastanawianie się. Podczas nowego egzaminu nie będzie można poprawić odpowiedzi. To tak jak podczas jazdy samochodem. Nie wolno podejmować błędnych decyzji, bo mogą one kosztować nas życie - mówi Popławski. - Zmiany idą więc w bardzo dobrym kierunku.

CZYTAJ TAKŻE

Internetowe kursy na prawo jazdy w każdym ośrodku?

Będą zmiany w egzaminach na "prawko"Inni instruktorzy twierdzą jednak, że zwiększenie liczby pytań jest niepotrzebne. Według Mieczysława Karbowańczyka, instruktora z łódzkiej szkoły jazdy, powinniśmy brać przykład z egzaminów na prawo jazdy w Stanach Zjednoczonych.

- Tam do egzaminu na prawo jazdy można przygotować się z jednej książki i na jej podstawie zdać. Jest ona powszechnie dostępna. Nikt nie przykłada wagi do teorii, bo najważniejsza jest praktyka. Jak się nie potrafi jeździć, to znajomość teorii nie pomoże - podkreśla instruktor nauki jazdy.

Już wiadomo, że pytania w nowym teście teoretycznym będą różnie punktowane. Nie będą tak samo oceniane, bo nie wszystkie przepisy są równie ważne. Po udzieleniu odpowiedzi nie ma czasu na poprawki. Czas egzaminu prawdopodobnie nie zmieni się. Będzie to 25 minut.

źródło: Dziennik Łódzki

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Fenek

    Stany to chyba najgorszy przykład. Tam za kółkiem są sami ...e nie znający podstawowych zasad ruchu drogowego. Skrzyżowanie bez świateł to dla nich wyzwanie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości