Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Wilda. Premiera studenckiego bolidu z Poznania

Data publikacji: Autor: (ip) TVN24/x-news

Już 22 lipca studenci wraz ze swoim bolidem wyruszają na zawody rundy europejskiej do Włoch, gdzie na torze Riccardo Paletti  spotka się 80 zespołów z całego świata. W sierpniu pojazd testować będą na jednym z najsłynniejszych torów Formuły 1 torze Hockenheimring w Niemczech i w Gyor na Węgrzec / Fot. Volkswagen Zupełnie nowa konstrukcja, zmieniony rozmiar kół, pakiet aerodynamiczny, redukcja masy pojazdu - to tylko niektóre szczegóły techniczne Bolidu Formuły Student, który został od podstaw skonstruowany przez studentów Politechniki Poznańskiej i który swoją światowa premierę miał w Poznaniu, na terenie Fabryki Volkswagen Poznań w Antoninku. Bolid o wdzięcznej nazwie Wilda, od miejsca, w którym powstaje, już za kilka dni będzie testowany na torach Formuły 1 w Niemczech, Włoszech oraz na Węgrzech.

- Pomysł studentów Politechniki Poznańskiej nas zaintrygował i zainteresował – wspomina Jens Ocksen, Prezes Zarządu Volkswagen Poznań. – Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym ambitnym projekcie i obserwować jego techniczny i merytoryczny rozwój.

Tegoroczny bolid, jak mówią jego twórcy, to zupełnie inna konstrukcja, w porównaniu z ubiegłoroczną. Studenci na podstawie własnych badań, testów i doświadczeń stworzyli pojazd, który zamiast standardowej ramy stalowej posiada monocoque z aluminium oraz kompozytów węglowych. Zastosowali pakiet aerodynamiczny  i zmniejszyli rozmiar obręczy kół z 13 do 10 cali. Dodatkowo
w swojej Wildzie zainstalowali suchą miskę olejową, która pozwala na dostarczanie silnikowi wymaganej ilości  oleju, nawet podczas bardzo dużych przeciążeń. Bolid został też „odchudzony” o 50 kg w porównaniu do zeszłorocznego projektu. Nowy pojazd waży tylko 210kg! Nad nowym projektem pracowało 35 osób – młodych inżynierów z pasją.

Redakcja poleca:

Polecane pięciolatki. Przegląd popularnych modeli
Kierowcy zapłacą nowy podatek?
Hyundai i20 (2008-2014). Warto kupić?

Już 22 lipca studenci wraz ze swoim bolidem wyruszają na zawody rundy europejskiej do Włoch, gdzie na torze Riccardo Paletti  spotka się 80 zespołów z całego świata. W sierpniu pojazd testować będą na jednym z najsłynniejszych torów Formuły 1 torze Hockenheimring w Niemczech i w Gyor na Węgrzech.

W klasyfikacji generalnej, spośród 600 zarejestrowanych drużyn z całego świata, zespół PUT MOTORSPORT zajmuje 154 miejsce.

Już 22 lipca studenci wraz ze swoim bolidem wyruszają na zawody rundy europejskiej do Włoch, gdzie na torze Riccardo Paletti  spotka się 80 zespołów z całego świata. W sierpniu pojazd testować będą na jednym z najsłynniejszych torów Formuły 1 torze Hockenheimring w Niemczech i w Gyor na Węgrzec / Fot. Volkswagen

Już 22 lipca studenci wraz ze swoim bolidem wyruszają na zawody rundy europejskiej do Włoch, gdzie na torze Riccardo Paletti spotka się 80 zespołów z całego świata. W sierpniu pojazd testować będą na jednym z najsłynniejszych torów Formuły 1 torze Hockenheimring w Niemczech i w Gyor na Węgrzec / Fot. Volkswagen

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości