Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38786 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Willys MB

Data publikacji: Autor: Piotr Myszor

 Amerykański bohater II wojny światowej, terenowy samochód Willys MB, doczekał się drugiego wcielenia.

Według Jordana Meadowsa, szefa wzornictwa produktu w Pacifica Advanced Design Center, willys2 przekazuje podstawowe wartości marki Jeep: radość, swobodę i legendarną doskonałość.
Co do dwóch pierwszych to nie sposób się z Meadowsem nie zgodzić. Styliści musieli mieć niezłą zabawę projektując nietypową bryłę samochodu. Wysokie burty nadwozia i wielkie koła zdają się mówić: nic mnie nie zatrzyma. A to przecież najważniejsze w przypadku samochodów przeznaczonych do jazdy w trudnym terenie. Jeep zresztą określa swój styl słowami: jedź gdzie chcesz i rób co chcesz.

Fantazję stylistów widać też w prosto nakreślonym wnętrzu. Błękit, srebro i przezroczysty plastyk nadają wnętrzu technologiczny charakter, sygnalizując duży nacisk na funkcjonalność. Charakter "auta nie do zdarcia" podkreśla też takie wykonanie wnętrza samochodu, żeby można je myć za pomocą... ogrodowego węża! Do obecnie wytwarzanych aut całkowicie taki sposób nie pasuje.

Poza technologie produkcji współczesnych aut osobowych, a nawet cywilnych terenówek, wyszła też konstrukcja nadwozia auta. Skorupa z włókien sztucznych jest przymocowana do aluminiowej ramy. Dziś produkuje się tak tylko wyczynowe wyścigówki i auta dla wojska.
Zdejmowany sztywny dach, wykonany także z włókien sztucznych, ma zintegrowany bagażnik dachowy, charakterystyczny dla samochodów terenowych, oraz miejsce mocowania koła zapasowego.

Zastosowanie aluminium i sztucznych tworzyw sprawiło, że mimo masywnej sylwetki, willys2 waży tylko 1350 kg. Napędza go turbodoładowany silnik 1,6 o mocy 160 KM. Prędkość maksymalna nie jest imponująca, 140 km/h, ale przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje willysowi2 tylko 10 sekund.
Samochód ma stały napęd na 4 koła.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości