Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Wina i odszkodowanie

Data publikacji: Autor: tt

Fot. Wojtek Wilczyński Zadaniem ubezpieczyciela winowajcy jest ustalić rozmiary strat poszkodowanego i wypłacić mu odszkodowanie z polisy OC sprawcy.

Zazwyczaj w zdarzeniu drogowym, w którym uczestniczą dwa lub więcej pojazdów, jest sprawca i poszkodowany lub poszkodowani. Bywa, że współwinnych jest kilku.

 

Winowajca może wskazać się sam, bez udziału policji. Policja odżegnuje się od spraw odszkodowawczych, jednak gdy zainteresowani nie mogą dojść do porozumienia w tej kwestii – interwencja policji jest niezbędna. Policjanci starają się ustalić fakty i zabezpieczyć ślady. Fot. Wojtek Wilczyñski Sporządzają protokół, który na prośbę ubezpieczyciela muszą mu przesłać. Natomiast nie muszą go okazywać stronom zdarzenia.

 

W zasadzie ubezpieczyciel ma na to 30 dni od momentu zgłoszenia szkody.

 

Poszkodowany ma prawo dochodzić odszkodowania zarówno za szkody spowodowane w pojeździe, jak i za inne straty poniesione na skutek udziału w niezawinionym zdarzeniu drogowym – jak na przykład utracone zarobki, koszty taksówek lub auta wypożyczonego na czas naprawy własnego itp. Ubezpieczyciel domagać się jednak będzie wiarygodnych dowodów i uzasadnień tych kosztów.

 

Sprawca może liczyć na odszkodowanie jedynie z posiadanej polisy auto-casco.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości