Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Winiety tańsze dla małych

Data publikacji: Autor: pim

Ministerstwo Infrastruktury chce ulżyć posiadaczom małych aut. Nie mogą co prawda liczyć na zwolnienie z haraczu za przejazd drogami krajowymi, ale może będą go płacili mniej.

Według najnowszych propozycji ministerstwa posiadacze aut z silnikami mniejszymi niż 1100 ccm mieliby płacić 120 złotych. Pierwotnie przewidywano dla wszystkich jedną stawkę - 180 złotych. Ministerstwo zgodziło się jednak, że dla wielu kierowców taka opłata byłaby zbyt wysoka. Miłosierdzie urzędników nie jest jednak nieskończone. Zniżka dotyczy tylko winietek całorocznych. Winietki na krótsze okresy nadal byłyby częścią opółaty w wysokości 180 zł. Winietka na miesiąc to 20 proc. opłaty całorocznej, czyli 36 złotych. Za tygodniową winietkę zapłacić trzeba będzie 14,4 złotego (8 proc. stawki rocznej), a za jednodniową - 1,98 złotego (1,1 proc. stawki rocznej). Opłaty nie obowiązywałyby na płatnych odcinkach autostrad i drogach dojazdowych do nich.

Według wyliczeń ministerstwa samochody z małymi silnikami stanowią 30 proc. aut użytkowanych w Polsce. Użytkowanych, bo zdaniem ministerstwa choć zarejestrowanych jest w Polsce 10,5 mln aut, to jeździ "tylko" 9 mln.

Wiceminister Andrzej Piłat szacuje, że winietki dadzą łącznie 1 mld 645 mln złotych. Wraz z przeznaczoną na drogi częścią akcyzy z paliw, dawałoby to 3,5 mld złotych do wykorzystania na budowę dróg. Pieniędzmi tymi miałoby gospodarować przedsiębiorstwo państwowe Drogi Krajowe. Nie będzie to, jak chciał rząd początkowo całkowicie nowa, dodatkowa firma "od dróg". Przedsiębiorstwo to ma zastąpić obecną Generalną Dyrekcję Dróg Publicznych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości