Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Wiosenne mycie

Data publikacji: Autor: ETM "Rzeczoznawcy-PZM" S.A.

 Nastała wiosna kalendarzowa, a wraz z nią ciepłe dni, podczas których trzeba wykonać jedną z najważniejszych czynności po okresie zimowej eksploatacji, którą jest dokładne umycie samochodu.

Mycie po okresie zimy powinno być traktowane jako proces technologiczny, podczas którego nie tylko poprawia się wygląd i estetykę pojazdu, lecz przede wszystkim usuwa się wszelkie pozostałości soli, błota i brudu, które mogą być przyczyną korozji.

Jak myć?
Podczas tego zabiegu należy dokładnie zmyć strumieniem wody brud z podwozia i dolnych partii samochodu (listwy, nadkola, wnęki kół, krawędzie błotników). Następnie należy spłukać cały samochód, aż spłyną z niego ziarna piasku, kurz i rozmiękczy się osadzone na nim błoto. Ten etap mycia z reguły wykonuje się strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem. Aby nie uszkodzić lakieru i zamków, dysza myjki powinna znajdować się w odległości większej niż 30 cm od powierzchni nadwozia, a strumień wody powinien ominąć zamki, wloty powietrza i wywietrzniki.
Kolejnym etapem jest mycie karoserii wodnym roztworem specjalnego szamponu samochodowego. Mycie należy wykonywać miękką gąbką z udziałem dużej ilości wody. Nie można zapominać o tarczach kół, które myje się specjalnymi płynami. Następnie, umyte elementy należy spłukać wodą i wytrzeć do sucha czystą i miękką ściereczką z irchy. Po myciu i wysuszeniu nadwozie powinno zostać nawoskowane. Zabieg ten w znaczący sposób poprawia estetykę pojazdu, ułatwia spływanie wody, a także na dłużej chroni powłokę lakierniczą przed niszczącym wpływem czynników atmosferycznych.

Myjnie ręczne, czy automatyczne?
Po okresie zimy korzystniej jest umyć pojazd w myjniach ręcznych. Automatyczne myjnie samochodowe umożliwiają szybkie umycie wozu. Różnią się między sobą zasadą pracy i rodzajem materiału, z którego wykonane są szczotki myjące. Lecz dla użytkownika samochodu, ważniejszy od cech konstrukcyjnych powinien być ich wiek i stan techniczny. Jedno jest pewne, szczotki w myjni automatycznej nie zawsze są w stanie skutecznie oczyścić wszystkie miejsca samochodu, często część tryskaczy nanoszących środki myjące nie funkcjonuje prawidłowo, a szczotki bywają twarde lub zużyte.
Również wytwórcy samochodów przez pierwsze miesiące użytkowania zalecają mycie w myjniach ręcznych, które w mniejszym stopniu niszczą nieutwardzony lakier.

Po myciu test
Należy pamiętać, że po dokładnym umyciu samochodu należy przetestować działanie układu hamulcowego, bowiem zdarza się, że wilgoć i korozja pogarszają skuteczność działania hamulców przez pierwszych kilka cykli roboczych.
Zawsze należy pamiętać, że z powłok lakierniczych należy jak najszybciej usuwać ptasie odchody. Zawierają one związki chemiczne agresywnie działające na lakier, które w krótkim czasie uszkadzają powłokę i powodują trwałe odbarwienia. Takich odbarwień nie da się już wypolerować.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • arekfikus

    Witam Moim zdaniem najlepsze mycie jest myjka karcher. mam k 5.20 kupilem jaw w [url=http://www.karchersklep.pl]karchersklep[/url] i jestem bardzo zadowolony ma aluminiowa pompe i myje super uzywam tez srodka [url=http://www.karchersklep.pl/k_p_idp856_karcher_rm_806_piana_aktywna_bezdotykowa_10_l_do_myjek_wysokocisnieniowych_-_myjki_karcher.php]rm 806 karcher[/url] i myje sobie bez problemu. a do prania mam [url=http://www.karchersklep.pl/k_p_idp1025_urzadzenie_do_prania_tapicerek_i_dywanow_puzzi_81_promocja.php]puzzi 8/1 karcher [/url] pozdrawiam

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości