Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Wiosenny przegląd auta. Co sprawdzają Polacy?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Zima to trudny okres jeżeli chodzi o eksploatację naszych aut. Ciężkie warunki atmosferyczne, śnieg i lód, niskie temperatury oraz sprzyjająca powstawaniu korozji sól na drogach – nie ma wątpliwości, że narażony na te niełatwe uwarunkowania pojazd wymaga przeglądu i odpowiedniego przygotowania do nadejścia wiosny. Czy właściciele aut są jednak tego świadomi? W jaki sposób dbają o swoje samochody po zakończeniu zimy?

Fot. Archiwum Badanie przeprowadzone przez porównywarkę cen Okazje.info pokazało, że większość internautów jest świadomych tego, że po zimie auto wymaga większej niż zwykle uwagi. Ponad 70% badanych stwierdziło, że potrzebuje ono specjalnego przygotowania do następnego sezonu. Jedynie 13,5% miało odmienne zdanie.

Zdecydowana większość (64%) respondentów po zakończeniu zimy udaje się do myjni, aby dokładnie umyć samochód, który ciężko utrzymać w czystości, gdy na dworze panują tak trudne warunki atmosferyczne. 58% badanych za obowiązkową czynność związaną z przygotowywaniem auta do wiosny uznaje z kolei wymianę opon. 39% decyduje się na dokonanie przeglądu w serwisie, a 36% dodatkowo zleca przegląd klimatyzacji. Spora grupa osób (28%) dba również o tapicerkę, którą po zimie pierze. Zdarza się również, że niektóre elementy samochodu wymagają wymiany. Z tego względu 18% badanych kupuje nowe wycieraczki, 17% dywaniki, a 10% pokrowce na siedzenia. Na tego typu akcesoria badani z reguły nie chcą jednak przeznaczać więcej niż 200 zł (24,4%). Jedynie 10,6% z nich deklaruje, że jest gotowa wydać na ten cel nawet 500 zł, a 7,7% dysponuje kwotą w okolicach 1000 zł. O jeszcze droższych gadżetach myśli już tylko 3% respondentów.Co ciekawe okazuje się, że bardziej zaangażowane w przygotowanie samochodu do wiosny są kobiety.

Redakcja poleca:

- Testujemy nowego Fiata Tipo (VIDEO)
- Nowe auto z "klimą" za 42 600 zł
- Przyjazny kierowcy system multimedialny

Opony zimowe na letnie większość ankietowanych (55%) zmienia jak tylko nastąpi polepszenie pogody. 15,6% robi to zaraz po Świętach Wielkanocnych, które mocno kojarzone się z nadejściem wiosny, a 9,8%, gdy tylko skończy się kalendarzowa zima. Dosyć duża grupa badanych (19,6%) zadeklarowała z kolei, że posiada opony całoroczne.

Respondenci biorący udział w badaniu, kupując nowe opony nie są zbyt rozrzutni. Większość z nich (57,8%) jest gotowa przeznaczyć na jedną sztukę nie więcej niż 200 zł. Wydatek w kwocie do 500 zł jest w stanie ponieść 21,6% ankietowanych, a do 1000 zł 7,2%. Opony, których wartość przekracza 1000 zł kupuje z kolei 13,4% internautów.

Ogólnopolskie badanie ilościowe realizowane techniką CAWI - przeprowadzone wśród członków społeczności badawczej Zymetrii. Realizacja badania: 26.02.2016 – 03.03.2016 r. Próba: osoby w wieku 25-60 lat, n=328.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • JaNicNieWiem (gość)

    Wiosna idzie ! Samochód trzeba umyć, odpicować i sprawdzić czy dobrze działa ! Korzystam zawsze z usług Speed Car, mają świetne stacje diagnostyczne. Sprawnie to im wszystko idzie zawsze dorzucą jakiś fajny prezent i jest super.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości