Wiosenny przegląd samochodu

(ip)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Wymagające warunki panujące na drogach w czasie opadów czy zalegania śniegu mogą spowodować problemy z naszym samochodem, takie jak np. luz w układzie kierowniczym, cieknące przewody czy też zniszczone wycieraczki. Wiosna to także pierwszy dzwonek, aby przygotować nasz samochód do bezpiecznej jazdy w dalszej części roku.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

To, co przede wszystkim wiąże się z naszymi zimowymi wspomnieniami na drogach, to niestety piasek i sól. Po zimie są one obecne w każdym zakamarku podwozia naszego samochodu. Warto zatem udać się do specjalistycznego warsztatu i myjni, gdzie zostanie odpowiednio oczyszczona i zakonserwowana powłoka blacharska. Konieczne jest profesjonalne wymycie tej cześć samochodu, gdyż podwozie w zimie niszczy nie tylko sól. Jeżdżąc po nieodśnieżonych drogach lub parkingach wielokrotnie uderzamy o bryły lodu czy śnieżne muldy, co prowadzi do uszkodzeń mechanicznych podwozia, a także w układzie kierowniczym.

- "Jeśli wizyty w warsztatach są dla Państwa często złem koniecznym, radzę się przełamać i udać do odpowiednio wyposażonego warsztatu, gdzie profesjonalnie i dokładnie sprawdzą nasz samochód po ciężkich dla niego warunkach zimowych. Dokonany zostanie pomiar płynu hamulcowego, sprawność działania układu hamulcowego, systemu ESP/ABS, układu klimatyzacji czy stanu amortyzatorów i układu zawieszenia, gdyż zimowe dziury przykryte śniegiem mogły spowodować poważne uszkodzenia. W warsztacie również wymienią filtr kabinowy, dzięki czemu układ wentylacyjny będzie sprawniejszy przy odparowywaniu szyby" - radzi Marek Godzieszka, Dyrektor Techniczny firmy Auto-Boss.

Poza wizytą w serwisie samochodowym istnieje szereg czynności, które możemy dokonać we własnym zakresie. Bez większej wiedzy samodzielnie sprawdzimy działanie świateł oraz wycieraczek - zaobserwujmy czy dokładnie zbierają wodę oraz cicho pracują. Nadwozie warto nawoskować, aby ochronić lakier karoserii. Posmarujmy również gumowe uszczelki w drzwiach dostępnym w sprzedaży środkiem, np. wazeliną techniczną - po zimie mogą

Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

one stwardnieć, a promienie słoneczne wpłyną niekorzystnie. Sprawdźmy również stan przewodów oraz pasków. Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek pęknięcia lub ślady wycieku, niezwłocznie należy dokonać odpowiedniej wymiany. Nie lekceważmy żadnego wycieku. Ustrzeżemy się w ten sposób przed problemami technicznymi, które mogą wyniknąć z błahej dla nas usterki.

Jak już zadbamy o stan techniczny naszego samochodu, a za nami będzie kilkanaście dni stałej, dodatniej temperatury, pomyślmy o zmianie opon na letnie. Jazda w takich warunkach na zimowych przyspiesza ich degradację oraz apetyt naszego samochodu na paliwo. Specjalna mieszanka, z której wykonane są opony zimowe powoduje, że przy temperaturze powyżej 7 st. C. są one mało efektywne, a tym samym niebezpieczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty