Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Wiosenny przegląd samochodu

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Polskapresse Wymagające warunki panujące na drogach w czasie opadów czy zalegania śniegu mogą spowodować problemy z naszym samochodem, takie jak np. luz w układzie kierowniczym, cieknące przewody czy też zniszczone wycieraczki. Wiosna to także pierwszy dzwonek, aby przygotować nasz samochód do bezpiecznej jazdy w dalszej części roku.
Fot. Archiwum Polskapresse To, co przede wszystkim wiąże się z naszymi zimowymi wspomnieniami na drogach, to niestety piasek i sól. Po zimie są one obecne w każdym zakamarku podwozia naszego samochodu. Warto zatem udać się do specjalistycznego warsztatu i myjni, gdzie zostanie odpowiednio oczyszczona i zakonserwowana powłoka blacharska. Konieczne jest profesjonalne wymycie tej cześć samochodu, gdyż podwozie w zimie niszczy nie tylko sól. Jeżdżąc po nieodśnieżonych drogach lub parkingach wielokrotnie uderzamy o bryły lodu czy śnieżne muldy, co prowadzi do uszkodzeń mechanicznych podwozia, a także w układzie kierowniczym.

- „Jeśli wizyty w warsztatach są dla Państwa często złem koniecznym, radzę się przełamać i udać do odpowiednio wyposażonego warsztatu, gdzie profesjonalnie i dokładnie sprawdzą nasz samochód po ciężkich dla niego warunkach zimowych. Dokonany zostanie pomiar płynu hamulcowego, sprawność działania układu hamulcowego, systemu ESP/ABS, układu klimatyzacji czy stanu amortyzatorów i układu zawieszenia, gdyż zimowe dziury przykryte śniegiem mogły spowodować poważne uszkodzenia. W warsztacie również wymienią filtr kabinowy, dzięki czemu układ wentylacyjny będzie sprawniejszy przy odparowywaniu szyby” – radzi Marek Godzieszka, Dyrektor Techniczny firmy Auto-Boss.

Poza wizytą w serwisie samochodowym istnieje szereg czynności, które możemy dokonać we własnym zakresie. Bez większej wiedzy samodzielnie sprawdzimy działanie świateł oraz wycieraczek – zaobserwujmy czy dokładnie zbierają wodę oraz cicho pracują. Nadwozie warto nawoskować, aby ochronić lakier karoserii. Posmarujmy również gumowe uszczelki w drzwiach dostępnym w sprzedaży środkiem, np. wazeliną techniczną - po zimie mogą Fot. Archiwum Polskapresse one stwardnieć, a promienie słoneczne wpłyną niekorzystnie. Sprawdźmy również stan przewodów oraz pasków. Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek pęknięcia lub ślady wycieku, niezwłocznie należy dokonać odpowiedniej wymiany. Nie lekceważmy żadnego wycieku. Ustrzeżemy się w ten sposób przed problemami technicznymi, które mogą wyniknąć z błahej dla nas usterki.

Jak już zadbamy o stan techniczny naszego samochodu, a za nami będzie kilkanaście dni stałej, dodatniej temperatury, pomyślmy o zmianie opon na letnie. Jazda w takich warunkach na zimowych przyspiesza ich degradację oraz apetyt naszego samochodu na paliwo. Specjalna mieszanka, z której wykonane są opony zimowe powoduje, że przy temperaturze powyżej 7 st. C. są one mało efektywne, a tym samym niebezpieczne.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • Komentarz usunięty.
  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości