Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Wirtualny alkomat. Ile może wypić kierowca?

Data publikacji: Autor: Motofakty.pl / TVN Turbo/x-news

fot. archiwum Statystycznie około 65% wszystkich wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, ma miejsce w cieplejszym okresie roku - od maja do października. Z badań wynika, że wakacyjny nastrój udziela się nawet osobom, które w normalnych okolicznościach nigdy nie wsiadłyby za kierownicę po alkoholu.

Ciepłe miesiące roku to czas urlopów oraz spotkań przy grillu, co sprzyja spożywaniu alkoholu. Badania pokazują, że u wielu osób już po wypiciu jednego piwa czy lampki wina zostaje przekroczony ustawowy limit dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi, który wynosi 0,2‰*. To oznacza, że prowadzenie pojazdu w takiej sytuacji może doprowadzić nie tylko do utraty prawa jazdy, lecz także skończyć się karą grzywny lub więzienia.

"To tylko jedno piwo" - taką wymówkę często słyszą policjanci z ust przyłapanych nietrzeźwych kierowców. Tymczasem już po jednym piwie osoba prowadząca samochód jest zagrożeniem na drodze. Oczywiście każdy organizm inaczej reaguje na alkohol, ale eksperci przyjmują, że tuż po wypiciu jednego piwa, stężenie alkoholu we krwi wynosi średnio około 0,26 promila.

Tak naprawdę nie sposób samodzielnie oszacować, ile dana osoba może wypić, by nie stwarzać zagrożenia na drodze. Zależy to nie tylko od płci i wagi kierowcy, lecz także od sprawności procesu metabolizmu – a to kwestia bardzo indywidualna. Należy również pamiętać, że im więcej alkoholu spożyliśmy, tym dłużej trwa neutralizowanie tej substancji w naszym organizmie. Często lepiej opóźnić planowany wyjazd, by nie ryzykować utraty uprawnień, a przede wszystkim nie narażać siebie oraz innych uczestników ruchu.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

W Polsce osoba, która prowadzi samochód w stanie po spożyciu alkoholu, co oznacza 0,2-0,5‰ alkoholu we krwi, popełnia wykroczenie i naraża się na utratę uprawnień do kierowania pojazdem oraz karę grzywny lub aresztu**. Oprócz tego, jeśli w takiej sytuacji spowoduje kolizję, będzie musiała samodzielnie pokryć koszty odszkodowania. Jeszcze poważniejsze konsekwencje czekają kierowcę siadającego za kierownicą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5‰ alkoholu we krwi). Wtedy jego czyn określany jest już jako przestępstwo i grozi za to do dwóch lub jeśli dana osoba była już za to skazana – do pięciu lat więzienia***.

Przeciętnie nasz organizm potrzebuje 3 godzin na spalenie 20-30 g czystego alkoholu - etanolu.

50 g wódki to 20g etanolu
100 ml wina to 12g etanolu
0,5 l piwa to 25g etanolu

W Polsce ustawa o wychowaniu w trzeźwości wyróżnia dwa stany kierowcy, który spożywał alkohol: 

 • Jeśli zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰  to jego stan określa się mianem po spożyciu, a jazda autem w takim przypadku stanowi wykroczenie
 • W przypadku gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi ponad 0,5 ‰  to kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości, a kierowanie autem jest traktowane jako przestępstwo

Na smartfony i tablety coraz częściej można ściągnąć wirtualne alkomaty. W tych aplikacjach musimy podać kilka informacji o swojej budowie czy płci oraz o ilości i rodzaju wypitego alkoholu. Dzięki temu możemy dowiedzieć się ile promili mamy w wydychanym powietrzu.

Nie wolno jednak zapominać, że wyniki podawane przez "wirtualny alkomat" mogą odbiegać od wartości zmierzonych przez atestowany, policyjny alkomat. Dane należy traktować więc orientacyjnie.

źródło: TVN Turbo/x-news

W innych europejskich krajach dopuszczalna przez prawo zawartość alkoholu we krwi jest bardzo różna. Na najwięcej mogą pozwolić sobie Brytyjczycy, którzy muszą się stosować do czterokrotnie większego niż w Polsce limitu - 0,8 promila. W Bośni i Hercegowinie osoba pijana nie może siedzieć z przodu nawet jako pasażer auta!

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi w wybranych krajach

Kraj

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi

Czechy

0 ‰ 

Słowacja

0 ‰ 

Estonia

0 ‰ 

Rumunia

0 ‰ 

Rosja

0 ‰ 

Ukraina

0 ‰ 

Węgry

0 ‰ 

Norwegia

0,2 ‰

Szwecja

0,2 ‰

Polska

0,2 ‰

Austria

0,5 ‰

Dania

0,5 ‰

Francja

0,5 ‰

Bułgaria

0,5 ‰

Finlandia

0,5 ‰

Hiszpania

0,5 ‰

Wielka Brytania

0,8 ‰


* Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
** Art. 87 kodeksu wykroczeń
*** Art. 178a kodeksu karnego
**** policja.pl

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Tomasz (gość)

  Taak... po co piszecie o alkoholu, skoro ponad 50% wypadków jest spowodowana przez posiadaczy telefonów komórkowych? ? Udział alkoholu to zaledwie 3% wypadków. ..

 • Polak (gość)

  U nas też powinno być 0 czyli proste prowadzisz nie pij

 • Giena (gość)

  U mnie w Londynie pijesz 2 Lagery czyli wciagasz Litr Piwska, wycierasz gębę rękawem siadasz i jedziesz. Angole są bardzo ale to bardzo pobłażliwi. Wierzą we wszystko co im powiesz. Jak mówisz że masz prawko, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie ale lezy w domu....to puszczą bo takie są zasady. Obywatel nie oszukuje. Zresztą 99% Angoli jest zawsze nawalona jak samolot.

 • mors (gość)

  skoro 0-2 taka tragedia jak to jest ze sa kraje 0-5 i 0-8 a jest lepiej

 • Gutek (gość)

  Piłeś nie jedziesz - to prosta zasada. A dla tych, którzy jej nie rozumieją blokada alkoholowa do auta i będzie od razu bezpieczniej na drogach.

 • jan (gość)

  Z tego wynika że im ciemniejszy kraj tym większe zakazy.

 • TOMASZ (gość)

  NIE WIEM JAK JEST DZIŚ,ALE RZYNAJMNIEJ DO NIEDAWNA PANOWAŁA OPINIA ZE KOBIETY JEŻDŻĄ OSTROZNIEJ JAK MĘŻCZYŹNI.CHOCIAŻ CZARNE OWCE SĄ PO OBU STRONACH.ALE JEDNA,DRUGA GADA PRZEZ TELEFON OCZYWIŚCIE PODCZAS JAZDY.A ZESTAW GŁOŚNOMÓWIĄCY?.MA TAKA NA SZMINKI,KREMY,SPÓDNICE MINI,INNE PIERDOLY A NA ZESTAW GŁOŚNOMÓWIĄCY JA NIE STAĆ???.

 • TOMASZ (gość)

  P.S. A CO DO ALKOHOLU PIŁEŚ-NIE WYTRZEZWIALES TO MOŻESZ JEŹDZIĆ TACZKAMI PO ZAORANYM POLU.ZROBISZ KRZYWDĘ-NAJPRĘDZEJ SAMEMU SOBIE

 • seth (gość)

  takie tam bajki, 1 piwo po 1 h u mnie nie ma sladu na alkoteście policyjnym sprawdzone. wypilem piwo po godzinie poszedlem na komende i wyszlo 0,0

 • Rolny (gość)

  Niektorzy pytaja jak to jest w krajach z wyzsza norma, otoz odpowiadam wam. I nas tez mogla by byc norma0,8

 • Rolny (gość)

  Gdyby kultura picia alkocholu byla inna, niestety jest taka ze kazdy by to wykorzystywal zamiast awaryjnie to do graniv mozliwosci

 • Biedny Polak (gość)

  1..Zauważcie że najbardziej restrykcyjne przepisy to kraje postkomunistyczne...2..Jesli w Wielkiej Brytanii dopuszczalna ilosc alkoholu to 0.8 to juz wiemy dlaczego ten kraj przoduje w statystykach jesli chodzi bezpieczeństwo na drogach i porównajcie to z Rosją gdzie jest 0%...

 • Dawid (gość)

  Autor pomieszał jednostki. 1ml etanolu waży 0,789g a nie 1g. Alkohol jest podawany w ułamku objętościowym.

 • Kolo (gość)

  Im kraj bardziej cywilizowany tym norma wyższa. I na odwrót im bardziej cywilizowany tym kultura zachowania na drodze wyższa a im mniej tym niższa. Jeszcze nie wymyślił nikt takiej kary aby zapobiec przestępstwu czy wykroczeniu. Człowieka trzeba wychować wyedukować zsovjalizować a nie straszyć. Przeciętny facet 75 kg który do obiadu wypije 0,5 przeciętnego piwa będzie miał wynik 0,0 i to jest sprawdzona sprawa z pomiarami. Ale tu dochodza aspekty czy pił wczoraj, czy jest zdrowy, w jakim tempie zjadł i wypił. Bo u nas to nie ma przerwy na lunch tylko Polak wpada do zarlodajni i wrzuka w siebie i wlewa a dalej w drogę.

 • Sadi (gość)

  Wirtualnym alkomatom i innym wirtualnym cudom nie ufam. Mam swój alkomat Alkohit X8 i zawsze wiem, że jak się badam to wynik jest dokładny. A od tego naprawdę sporo zależy.

 • Jerry (gość)

  Wirtualnym alkomatom faktycznie nie warto ufać, bo faktyczna zawartość może zależeć od wielu czynników. Długo masz tego alkohita? I dlaczego akurat ten, bo na allegro jest wiele modeli. Szukam czegoś porządnego, ale żeby portfela nie zdemolowało.

 • Sadi (gość)

  Ma go już trzeci rok. Wybrałem tak trochę po omacku. Nie był, ani najtańszy, ani najdroższy. Do tego jak wychodził to był jakiś nowy model, ponoć ulepszony miał sensor. To i się skusiłem. Alkomatu nigdy nie miałem, Wiedziałem jedynie że te najtańsze to badziewie. Wybór padł właśnie na ten i nie żałuje kasy, bo sprawdza się bardzo dobrze.

 • Kord (gość)

  Wybić kierowca może i garnek wódki. Grunt żeby nie wsiadał w takim stanie do auta. Od tego żeby to zbadać są normalne alkomaty elektrochemiczna, a nie jakieś wirtualne. To tak jakby wystawiać wirtualne diagnozy przez lekarza. Ja jak mam wątpliwości, badam się swoim Alkohitem i wiem czy mogę jechać czy nie.

 • Filip (gość)

  Myślę, że wirtualnym alkomatom średnio można ufać - każdy przecież ma inny metabolizm. Ja kupiłem sobie po prostu alkomat na https://sklep-ppoz.pl/ i zawsze wiem, kiedy można, a kiedy nie

 • Pasat (gość)

  Więcej wypadków jest spowodowanych przez korzystanie z telefonu komórkowego jak wypadków po alkoholu 0,5 promila tylko trudniej to udowodnić że pani, pan który wyleciał z pasa ruchu jadąc sprawdzał zasranego f...ka . Szkoda tylko że za telefon nie idzie ie do więzienia. Patologia debilizm telefoniczny jest bardziej niebezpieczny od pijanych kierowców ludzie ,którzy korzystają z telefonu podczas jazdy są tacy sami jak pijacy a nawet gorsi.

 • zagraniczny (gość)

  Ile wynosi norma dla ksiedza proboszcza ,polityka po wiecu czy dyplomaty .przyklad idzie z gory ... Sa rowni i rowniejsi . Dopoki nie beda karani wszyscy nic sie nie zmieni . Jest wiele przykladow wypadkow po alkoholu gdzie sprawcow sie uniewiniia ,zawiesza wyroki badz lapowki zalatwiaja sprawe

 • Podróżnik (gość)

  Możecie dyskutować z jednymi się zgadzam a z drugim nie piszecie o piciu a zapomieliscie o największym zagrożeniu nie muszę komentować a co do kar, powinny odnosić się do popełnionego czynu nawet jak trzeźwy proste raczej jasne.

 • kierowiec (gość)

  Czytam artykuł i nie mogę nigdzie znaleźć tego kalkulatora do liczenia poziomu promili. ale od czego jest google https://kalkulatorpromili.pl/wirtualny-alkomat jakby ktoś potrzebował po weekendzie

 • Alex (gość)

  Jak to nie możesz odszukać, jest coś takiego: https://www.wirtualnyalkomatonline.pl/ jest to fajna strona gdzie wszystko możesz sobie przeliczyć na spokojnie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości