Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Władimir Putin testuje samochód bez kierowcy (video)

Data publikacji: Autor: (mm) RUPTLY/x-news

Fot. RUPTLY/x-news Prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zaprezentowano samochód bez kierowcy, skonstruowany przez Yandex - rosyjski odpowiednik Google. Yandex to jeden z największych w Rosji koncernów branży IT.

System jest oparty na zestawie czujników i kamer zbierających informacje o samochodzie i jego otoczeniu oraz na oprogramowaniu, które przetwarza dane z sensorów i wyznacza trasę pojazdu. Czujniki i kamery pozwalają określić położenie innych samochodów, ludzi i przedmiotów, rozpoznawać granice jezdni, odczytywać znaki drogowe i inne oznaczenia. Kamera jest w stanie także określić odległość od innych obiektów.

Redakcja poleca:

Badania techniczne auta. Kierowców czekają zmiany
Nowy sposób złodziei na kradzież auta w 6 sekund
Co z OC i AC przy sprzedaży auta?

Na dachu samochodu zamontowano lidar 360 stopni, który skanuje otoczenie samochodu. Na podstawie informacji z odbitych fal radiowych system tworzy trójwymiarową mapę i pomaga obliczyć dokładną odległość od obiektów. System uzupełnia radar, który ma większy zasięg od lidaru, co ma istotne znaczenie przy dużych prędkościach. Inne czujniki i odbiorniki GPS pozwalają kontrolować położenie, kierunek i prędkość samochodu, a także na przykład prędkość obrotową poszczególnych kół.

Pierwsze testy samochodów autonomicznych odbyły się na terenie zamkniętym - w Moskwie, w pobliżu głównej siedziby Yandex. Kolejne testy na drogach publicznych zostały zaplanowane na 2018 rok.

Polecamy: Sprawdzamy co oferuje Nissan Qashqai 1.6 dCi

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości