Wszystko
o samochodach

Porady / Opony

Właściwe ciśnienie w oponie

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Maciej Pobocha Wartość odpowiedniego ciśnienia w oponach podawana jest w instrukcji obsługi auta. Należy ją dostosowac do obciążenia pojazdu.

Ciśnienie w oponach powinno być dostosowane do obciążenia pojazdu. Jego wartość dla pojazdu pustego i obciążonego podawana jest w instrukcji obsługi każdego samochodu. Fot. Maciej Pobocha

 

Zdarza się, że bezdętkowa opona lub zaworek nie są szczelne i powietrze uchodzi. Dlatego ciśnienie powinno być sprawdzane regularnie, gdy opony są “zimne”, czyli przed jazdą. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach może być Fot. PHRASEA przyczyną znacznego skrócenia żywotności ogumienia dochodzącego do 50 procent przebiegu.

 

Gdy w oponie panuje zbyt wysokie ciśnienie, styka się ona z nawierzchnią tylko środkowym pasem bieżnika, który szybko ulega wytarciu. Opona przepompowana staje się twarda, co zmniejsza komfort jazdy i wpływa na zwiększenie zużycia różnych zespołów samochodu. Gdy panuje zbyt niskie ciśnienie, opona styka się z nawierzchnią tylko zewnętrzną stroną bieżnika. Zmniejszony styk powierzchniowy powoduje szybkie zużycie krawędzi pneumatyka oraz wpływa niszcząco na konstrukcję wewnętrzną opony. Do tego dochodzi jeszcze zwiększone tarcie opony o obręcz, niestabilność pojazdu podczas jazdy na wprost oraz opóźnienie reakcji na ruchy kierownicą.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości