Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Właściwe oznaczanie ładunku

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Robert Kwiatek Zdarza się, że przewozimy ładunek wystający poza obrys samochodu. Należy wówczas pamiętać o odpowiednim oznakowaniu ładunku.

Zdarza się, że przewozimy ładunek wystający poza obrys samochodu. Należy wówczas pamiętać o odpowiednim oznakowaniu ładunku.

 

Zasady przewozu ładunków reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ładunek wystający poza boczne płaszczyzny obrysu pojazdu może być umieszczony tylko w taki sposób, aby całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem nie przekraczała 2,55 m (lub 3 m dla pojazdu o szerokości 2,55 m). Ładunek nie może wystawać z tyłu pojazdu na odległość większą niż 2 m od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu lub zespołu pojazdów, a z przodu na więcej niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu i nie więcej niż 1,5 m od siedzenia kierowcy.Fot. Robert Kwiatek

 

Ważne jest także odpowiednie oznakowanie ładunku:

- wystający z przodu pojazdu oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami, tak aby były widoczne z boków i z przodu pojazdu, a w okresie niedostatecznej widoczności ponadto światłem białym umieszczonym na najbardziej wystającej do przodu części ładunku,

- wystający z boku pojazdu oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku, a ponadto w okresie niedostatecznej widoczności białym światłem odblaskowym skierowanym do przodu oraz czerwonym światłem i czerwonym światłem odblaskowym skierowanym do tyłu; światła te nie powinny znajdować się w odległości większej niż 40 cm od najbardziej wystającej krawędzi ładunku; jeżeli długość wystającego z boku ładunku, mierzona wzdłuż pojazdu, przekracza 3 m, to chorągiewkę i światła umieszcza się odpowiednio przy przedniej i tylnej części ładunku,

- wystający z tyłu pojazdu oznacza się pasami białymi i czerwonymi umieszczonymi bezpośrednio na ładunku lub na tarczy na jego tylnej płaszczyźnie albo na zawieszonej na końcu ładunku bryle geometrycznej (np. stożku, ostrosłupie); widoczna od tyłu łączna powierzchnia pasów powinna wynosić co najmniej 1000 cm2, przy czym nie może być mniej niż po dwa pasy każdej barwy; ponadto w okresie niedostatecznej widoczności na najbardziej wystającej do tyłu krawędzi ładunku umieszcza się czerwone światło i czerwone światło odblaskowe; przy przewozie drewna długiego zamiast oznakowania pasami białymi i czerwonymi dopuszcza się oznakowanie końca ładunku chorągiewką lub tarczą barwy pomarańczowej,

- wystający z tyłu samochodu osobowego lub przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy może być oznaczony chorągiewką barwy czerwonej o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku.

 

Przewożenie ładunku nieoznaczonego lub oznaczonego w niewłaściwy sposób grozi mandatem karnym w wysokości 100 zł. Jeśli ponadto ładunek będzie ograniczać widoczność drogi lub zasłaniać światła, urządzenia sygnalizacyjne, tablice rejestracyjne lub inne tablice albo znaki, w które pojazd jest zaopatrzony, kierowca otrzyma mandat 250-złotowy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • Mały

  czy są specjalne wymogi dtyczące wymiarów tablic do przewozów długicz ładunków -

 • Mały

  gdzie można znaleźć wymiary lub wzory tablic do przewozów długich ładunków samochodem ciężarowym

 • colombo (gość)

  Panowie od prawa ruchu drogowego .Przestańcie grzebać w tej ustawie o ruchu drogowym wydaje mi się że już dosyć w tej ustawie ,namieszali nie słyszałem aby w którymś kraju w ciągu jednego roku wprowadzać kilka zmian .Panowie sami się ośmieszacie ,jak parę lat temu likwidacja strzałek skrętu w prawo.Jak coś zmieniacie to się zastanówcie. Bo za dobre pomysł w ruchu drogowym podatnik wynagradza urzędasa w tym przypadku zastanawia się czy nie za dobrze ten urzędas jest nagradzany.

 • Andrzej (gość)

  Mandat mandatem a co z bezpieczeństwem? Gdyby nie wymogi oznaczeń, byśmy mieli Rosję na drogach UE. na stronce http://www.moto.elitgroup.pl można skorzystać się symulatorem oznaczeń.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości