Wszystko
o samochodach

Porady / Opony

Właściwości opon zimowych

Data publikacji:

 Opony zimowe zapewniają wysoką przyczepność na mokrej nawierzchni oraz skutecznie odprowadzają wodę i śnieg.

Już na pierwszy rzut oka opony zimowe różnią się wyglądem od opon letnich. Charakterystyczna rzeźba bieżnika sprawia, że opony te zapewniają wysoką przyczepność na mokrej nawierzchni oraz skutecznie odprowadzają wodę i śnieg.

 

Za te właściwości odpowiedzialne są szerokie rowki obwodowe, rowki poprzeczne oraz głębokie nacięcia klocków bieżnika zwane lamelkami. To one „otwierają” się i „wgryzają” w podłoże zapewniając przyczepność podczas ruszania i gwarantują punkty zaczepienia niezbędne do wyhamowania pojazdu na śniegu. Ilość lamelek w oponie jest optymalnie dobrana przez producenta i może osiągać 2000. Kształt i sposób działania lamelek jest zróżnicowany. Niewielu producentów opon potrafi produkować opony o lamelach trójwymiarowych co oznacza, że po rozszerzeniu nacięcia zamiast prostych powierzchni napotkamy specjalne profile zwiększające skuteczność ich działania. Przykładem są samoblokujące się lamele typu „Z”, „BDS” czy „VTS” powszechnie stosowane w zimowych oponach gamy Michelin.


Drugą ważną funkcją jest zapewnienie przyczepności na nawierzchniach śliskich. W osiągnięciu tego celu stosuje się mieszanki gumy wzbogacone o krzemionkę, która pozwala na zachowanie dużej elastyczności przy niskich temperaturach, a tym samym wychwytywanie nawet najmniejszych nierówności na nawierzchniach śliskich. Ważna też jest powierzchnia kontaktu, w której również ogromną rolę odgrywają lamele samoblokujące. Opona zimowa przenosi aż 5 razy większy moment napędowy w porównaniu z letnią.


Minimalna głębokość bieżnika opon zimowych pozwalająca na ich dobre zachowanie jest wyższa niż opon letnich i wynosi 4 mm (letnich około 2 mm). Bieżnik o wysokości poniżej 4 mm nie daje gwarancji bezpieczeństwa zimą.


Dariusz Walisiak Specjalista ds. szkoleń Miechelin Polska

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości