Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Własny samochód. Kaprys czy konieczność?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum O potrzebie posiadania własnego auta szczególnie często mówią właściciele samochodów oraz przedstawiciele pokolenia Y. O zachciance częściej wspominają najmłodsi respondenci poniżej 25 roku życia. Tylko co piąty uczestnik badania „Mobilność w oczach Polaków” przeprowadzonego dla Volkswagen Financial Services uważa samochód w dużym stopniu za przymus lub konieczność, a mniej niż co dziesiąty za niepotrzebny wydatek.

Posiadanie samochodu to komfort, swoboda i niezależność. W tej kwestii wszystkie badane grupy są zgodne. Zdecydowana większość – 90% ankietowanych spośród tych, którzy samochodu nie mają, chciałaby go mieć.

Auto częściej potrzebą niż zachcianką

Respondenci częściej uważają, że samochód jest im niezbędny do wywiązywania się z obowiązków i sprawnego funkcjonowania, rzadziej – że jest ich kaprysem. Na potrzebę wskazało 48% ankietowanych, podczas gdy na chęć lub zachciankę 35%.

- Tylko niecała połowa (48%) z ankietowanych kierowców w posiadaniu samochodu podkreśla potrzebę wywiązywania się z obowiązków i sprawnego funkcjonowania, ale tylko jedna czwarta mówi o tym podkreślając poczucie przymusu i konieczności. Za to o radości i zadowoleniu z komfortu i wygody mówi blisko 90% właścicieli aut i przede wszystkim Milenialsi – 95% z nich deklaruje, że chciałoby mieć samochód. To ciekawa obserwacja, gdyż to właśnie Generacja Y (urodzonych z początkiem lat 80-tych) uważana jest za symbol młodości, zdolności, ale i nielojalności. Czyżby służbowy samochód był neutralizatorem tej ostatniej pokoleniowej cechy? – mówi dr Leszek Mellibruda, psycholog biznesu.

Redakcja poleca:

Kto i czym monitoruje polskie drogi?
Audi A4 kontra BMW 3

Auto po powodzi. Jak rozpoznać?

Kierowcy łączą samochód z komfortem i wygodą

Dla 3/4 respondentów samochód to w znacznym stopniu komfort oraz wygoda. Nieco ponad 2/3 uczestników badania silnie wiąże auto ze swobodą i niezależnością. Komfort i wygoda łączone są z samochodem przez 86% posiadaczy aut i 67% osób nie posiadających prawa jazdy.

Połowa kierowców postrzega posiadanie samochodu jako swoje marzenie – podobne postawy wykazuje zaledwie 30% nie posiadających prawa jazdy. W poszczególnych grupach wiekowych o własnym aucie marzą przede wszystkim 26-35-latkowie. Co ciekawe, w najmniejszym stopniu jako „swoje marzenie” samochód określają osoby przed 25 rokiem życia.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • kaiser (gość)

  własny samochód to wygoda, ale też koszty paliwa, napraw, ubezpieczenia i nie każdy z tych młodych sobie zdaje z tego sprawę, że trzeba też myśleć o tym nieobowiązkowym ubezpieczeniu samochodu i pamiętać o pomocy drogowej czy firmach wynajmujących auta zastępcze typu EuCOCar

 • Patryk Domagala (gość)

  Zdecydowanie dziś to przede wszystkim wygoda. Czy konieczność? Nie do końca, sam pożyczam samochód w wypożyczalni (Panek) od czasu do czasu i nie posiadam własnego. Wszystko jest sprawą indywidualną. Niektórzy jeżdzą do sklepu w niedzielę przez cały rok i płacą za posiadanie włąsnego auta olbrzymie koszty, inni jak ja używają auta rzadko i mają tego świadomość. Podsumowałem zeszły rok - w firmie Panek wydałem mniej niż bym wydał na utrzymanie własnego auta.

 • yurek (gość)

  @Patryk Domagala Komu tę ciemnotę wciskasz? 4 dni w miesiącu wynajmu krótkoterminowego, auto klasy C to koszt ok. 600zł za sam najem. Za tę kwotę możesz mieć normalnie auto na cały miesiąc, w kredycie - easydrive (czy coś takiego) grupy VW.

 • Jan (gość)

  No to co się dzieje w komunikacji miejskiej czasami to ludzkie pojęcie przechodzi. Ja jak miałem tylko możliwość to kupiłem sobie auto. Obecnie jeżdżę w długie trasy i przesiadłem się w XC90. Komfort jazdy jest nieziemski, wnętrze minimalistyczne i bardzo luksusowe dzięki czemu komfort jazdy mój oraz moich pasażerów jest na najwyższym poziomie.

 • Grzesiek (gość)

  Posiadanie wlasnego auta to wg mnie przede wszystkim wygoda, ale nie kazdego na nia stac. Dlatego ja kiedy juz naprawde potrzebuje auto to po prostu je wypozyczam przez fatcar.pl bo maja bardzo korzystna oferte.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości