Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Włocławek: Kierowcy popełniają groźne błędy. Przez sygnalizator!

Data publikacji: Autor: gazeta.pomorska

Włocławek: Kierowcy popełniają groźne błędy. Przez sygnalizator! Na skrzyżowaniu ulicy Wienieckiej i Obwodowej kierowcy popełniają groźne błędy. Powodem jest sygnalizacja świetlna.

 - Mało brakowało, a spowodowałbym wypadek - twierdzi wzburzony Radosław Czerwiński. - Sygnalizator wiszący nad  pasem dla skręcających w lewo wprowadza kierowców w błąd.


- Jechałem ulicą Wieniecką od strony miasta - opowiada Czytelnik. - Na skrzyżowaniu z Obwodową ustawiłem się na pasie dla skręcających w lewo. Obok stały auta jadące w kierunku szpitala. Gdy na trzech sygnalizatorach zapaliło się zielone światło, kierowcy ruszyli. Z przeciwnego kierunku także. Jak to możliwe? - pyta. - Przecież na sygnalizatorze wiszącym nad  pasem dla skręcających w lewo miałem zielone światło. Byłem przekonany, że kierowcy jadący z przeciwka mają czerwone.


Jak oceniają tak działającą sygnalizację policjanci z drogówki. - Nad jezdnią zainstalowano sygnalizator S-1 - podkreśla Robert Ruciński, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP we Włocławku. - Kierowcy skręcający w lewo, mimo zielonego światła na sygnalizatorze, muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym od strony szpitala. Zarówno tym, którzy kierują się na wprost, jak i skręcającym w prawo. Gdyby zawieszony był tam sygnalizator S-2, wówczas mieliby pierwszeństwo podczas skrętu zgodnie z kierunkiem wskazanym przez strzałkę.


Jak wynika z telefonów do redakcji, wielu kierowców sugeruje się strzałką namalowaną na jezdni i wiszącym nad tym pasem ruchu sygnalizatorem. Wydaje się, że zapominają o zasadzie, iż sygnały świetlne są nadrzędne nad poziomymi. - Już kilka razy widziałem na tym skrzyżowaniu groźne sytuacje - mówi taksówkarz. - Chyba lepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby wisiał tam jeden sygnalizator zamiast trzech lub zainstalowano światła ze strzałkami.


Marek Wiliński z Miejskiego Zarządu Dróg wyjaśnia, że na tym skrzyżowaniu zastosowano rozwiązanie z sygnalizacją ogólną, aby uniknąć ewentualnych korków. - Rozwiązanie jest technicznie poprawne - dodał.


MZ D ma rozważyć zmianę ustawień tej sygnalizacji. Obiecano nam, że po analizie przepustowości skrzyżowania będzie wybrany najkorzystniejszy wariant.


Mam nadzieję, że wariant najkorzystniejszy dla kierowców. Bo jak pokazuje przykład tego skrzyżowania, choć zostało zaprojektowane zgodnie z przepisami, to korzystne, a więc bezpieczne dla kierowców wcale nie jest.

 

Andrzej Gralczak

Włocławek: Kierowcy popełniają groźne błędy. Przez sygnalizator!
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Włocławek: Kierowcy popełniają groźne błędy. Przez sygnalizator!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w poniedziałek.

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości