Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Włoski silnik diesla z polskiej fabryki

Data publikacji: Autor: PRO

W ubiegłym tygodniu w Bielku-Białej ruszyła produkcja nowoczesnego silnika diesla 1.3 Multijet.

W miejscu starych hal produkcyjnych firmy Fiat Auto Poland powstał w ciągu dwóch lat nowoczesny zakład produkcyjny.

Zaawansowana technika Fiata
Wytwarzany tutaj silnik to opatentowana przez Fiata konstrukcja o pojemności 1.3 litra z systemem wtryskowych Multijet o mocy - w zależności od wersji - 70 lub 85 KM. Diesel, bo o takim silniku mowa posiada system common-rail. Odznacza się niewielkimi wymiarami zewnętrznymi - długość 460 mm, szerokość 500 mm, wysokość 650 mm przy wadze 130 kg.

Nowoczesny i oszczędny
Pierwszym autem z nowym silnikiem z Bielska będzie prawdopodobnie miejski model Punto - mówił podczas konferencji kierownik działu montażu spółki Ireneusz Habdas. Początkowo na linii produkcyjnej pojawi się silnik 1.3 o mocy 70 KM. W planach - za półtora roku - pojawi się także mocniejsza odmiana o mocy 85 KM. Nowa jednostka zużywa o około 10 procent mniej paliwa niż 80-konna wersja silnika JTD o pojemności 1.9 litra. Konstruktorom udało się także zmniejszyć znacznie, bo aż o 30 procent emisję spalin. Do 30 tys. kilometrów wydłużono okres wymiany oleju napędowego, a wytrzymałość tej jednostki liczona jest na 250 tys. kilometrów.

Punto, Gingo i Opel
Silnik znajdziemy nie tylko w ofercie Fiata, ale także Lancii i Opla - pojazdy segmentu A i B. Na pewno silnik pojawi się w nowym modelu Fiata - Gingo, a także w Oplu Meriva - miejskim minivanie.

Wspólna inwestycja Fiata i Opla pochłonęła już 400 milionów euro. Rocznie bielska fabryka Powertrain będzie wytwarzała około 500-550 tys. tych silników. Zakład zatrudnia aktualnie 978 osób.

Przeczytaj też: Kolejny bielski maluch

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości