Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Woda w benzynie

Data publikacji: Autor: (w)

Jeśli zimą nie można uruchomić silnika, mimo że akumulator żwawo "kręci", jedną z prawdopodobnych przyczyn może być woda w paliwie.

Zanim zaczniemy pomstować na stację paliwową, gdzie ostatnio tankowaliśmy, warto sobie uprzytomnić, że benzyna zawsze zawiera trochę wody, która w niskiej temperaturze łatwo się wytrąca, tworząc mniejsze lub większe krople, co skutecznie uniemożliwia zapłon.

W dawnych czasach jedyną na to radą była porcja denaturatu lub eteru (100-200 g) wlana do baku. Obecnie tę metodę się gani, ale za to jest dostępnych wiele specjalnych preparatów, które lepiej niż spirytus wiążą wodę i nie pozwalają jej się skraplać. Butelkę takiego preparatu można kupić już za niecałe 5 zł. Najlepiej odpowiednią część zawartości butelki wlać prewencyjnie do baku przed tankowaniem. Jeśli używamy preparatu, kiedy silnik nie chce odpalić, po wlaniu warto pobujać samochodem, żeby preparat lepiej się wymieszał z paliwem.

Ogrzej silnik
Jeśli przy mrozach temperatura płynu chłodzącego nie osiąga optymalnej temperatury (75-90 st. C), należy sprawdzić termostat. Jeśli jest nieuszkodzony, warto pomyśleć o zasłonięciu wlotu powietrza osłoną. Można ją kupić gotową lub przygotować we własnym zakresie, nawet z kawałka folii. Silnik samochodu odwdzięczy się nam stukrotnie. Obniży się spalanie benzyny lub oleju napędowego, przedłuży się żywotność silnika, który eksploatowany w niskiej temperaturze zużywa się bardzo szybko.

Pomóc prądowi
Często przyczyną nieodpowiedniego działania układów elektrycznych w samochodzie (zwłaszcza starszym) bywają skorodowane łącza elektryczne, które źle przewodzą energię elektryczną lub wcale jej nie przewodzą. Do ich "udrożnienia" awaryjnie można użyć specjalnych preparatów, które usuną wilgoć i zmniejszą opór elektryczny połączeń.

Fot. Krzysztof Szymczak

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Bułkowski (gość)

    no właśnie dzisiaj to mi sie zdarzyło w moim benzyniaku.zapomniałem wlac przed mrozami ulepszacz do baku i przy minus14 kręciłem az aku osłabł na tyle że drugiego aku podłączyłem i nadal kręciłem dość sporo aż w końcu zaczął pierdzieć. Ale dziwne bo zawsze tankuje do pełna a tu nagle woda w baku???

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości