Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Współczesne przeglądy samochodów

Data publikacji: Autor: (gw)

 W nowych konstrukcjach samochodów obserwuje się tendencja do wydłużania przebiegów między przeglądami silnika, w szczególności związanych z wymianą oleju i filtrów.

W nowych konstrukcjach samochodów, daje się zaobserwować tendencja do wydłużania przebiegów między przeglądami silnika, w szczególności związanych z wymianą oleju i filtrów.

Po pierwsze, jest to spowodowane deklarowaną przez producentów obniżką kosztów eksploatacji pojazdów poprzez obniżenie wydatków ponoszonych na obowiązkowe przeglądy techniczne. Po drugie, w ostatnich latach nastąpił znaczny postęp w technologii wytwarzania jednostek napędowych, wsparty nowymi olejami smarowymi o znakomitych własnościach i trwałości.

Coraz lepsze oleje
Oleje smarowe stosowane w motoryzacji, w strefie klimatu umiarkowanego, muszą mieć cechy oleju wielosezonowego, tzn. posiadać odpowiednie właściwości smarne zarówno latem jak i w okresie panowania ujemnych temperatur. Co więcej, nowoczesne oleje muszą zachować swe parametry w przedłużonym czasie eksploatacji.

Rzadziej do serwisu
Obecnie, nowoczesne samochody wprowadzane do obrotu handlowego, mają wydłużone okresy między obowiązkowymi wymianami oleju z dotychczasowych 10, 15 czy 20 tysięcy km przebiegu lub 1 roku eksploatacji, do 30 tysięcy km przebiegu lub dwóch lat.

Lepsze materiały
Także czasokres wymiany płynów eksploatacyjnych i pasków wydłużono dwukrotnie. Pasek rozrządu i pasek akcesoriów wymienia się co 90 – 120 tys. km lub co 5 lat, płyn hamulcowy i płyn w układzie chłodzenia co 4 lata, filtr benzyny co 60 tys. km, a filtr powietrza co 30 tys. km.

Kilka problemów
W dwuletnim okresie użytkowania pozostaje do rozwiązania kilka problemów obsługowych, z których najważniejszym jest systematyczna kontrola poziomu oleju w silniku. Jest to ważna czynność, ponieważ każda jednostka napędowa podczas pracy spala niewielkie ilości oleju, a jego niedostateczny poziom może spowodować poważne awarie.
Kierując się troską o wysoką niezawodność eksploatacyjną pojazdów, wytwórnie zalecające wymianę oleju w silniku co 30 tysięcy kilometrów, wprowadziły bezpłatne przeglądy okresowe wykonywane co 6 miesięcy lub co 10 tys. km. Ich głównym celem jest dokonanie kontroli poziomu oleju oraz płynów eksploatacyjnych i ewentualne ich uzupełnienie.

Wszyscy kupujący pojazdy z wydłużonym do 30 tys. km przebiegiem między wymianami oleju powinni mieć świadomość, że dokonywanie bezpłatnych okresowych przeglądów zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji auta jest warunkiem zachowania praw wynikających z gwarancji oraz utrzymania pojazdu w dobrym stanie technicznym.

O tym, jak ważne są przeglądy okresowe świadczy fakt, że podczas pobytu auta w ASO wykonuje się 17 czynności sprawdzających. Przy przeglądach głównych, połączonych z wymianą oleju tych czynności jest tylko o 4 więcej.

Do poczatku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości