Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Współczynnik Cx - aerodynamika

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Mercedes-Benz Samochody o małych współczynnikach Cx charakteryzują się lepszymi osiągami, zużywają mniej paliwa i są bardziej stateczne.

W ciągu kilkudziesięciu lat kształtowania nadwozia poczyniono znaczne postępy. Na przykład Fiat 125 miał wysoką wartość współczynnika 0,42, zaś współczesne samochody 0,32, czy nawet 0,30.


Dla doskonałości aerodynamicznej ważny jest nie tylko brak zawirowań i przyleganie strugi powietrza do zewnętrznych powierzchni nadwozia, ale także niezakłócony przepływ powietrza pod podwoziem, stąd przodujące firmy stosują obniżenie prześwitu samochodu, specjalne spoilery, oraz osłony przykrywające od dołu przedział silnikowy.  Fot. Mercedes-Benz


Obecnie w samochodach, pod względem aerodynamicznym badany jest kształt prawie każdego elementu. Na przykład opór zawirowań strug powietrza na bokach może podnieść współczynnik o 8 proc.


Źle wyprofilowane detale, takie jak lusterka, uszczelki, kołpaki kół mogą zwiększyć ten współczynnik aż o 15 proc. Burzliwy przepływ powietrza przez układ chłodzenia i komorę silnika może podwyższyć Cx o 10 proc.


Samochody o małych współczynnikach Cx charakteryzują się lepszymi osiągami, zużywają mniej paliwa i są bardziej stateczne, szczególnie przy poruszaniu się z dużymi prędkościami, w ich kabinie panuje mniejszy hałas wywołany opływem powietrza podczas jazdy z dużymi prędkościami.


Należy podkreślić, że użytkownik pojazdu dysponuje narzędziami pozwalającymi zwiększać współczynnik Cx. Na przykład okna otwarte podczas jazdy mogą spowodować wzrost jego wartości o 5 proc., otwarty dach o 2 proc., natomiast bagażnik dachowy może zwiększyć współczynnik nawet o 40 proc.


Również prędkość jazdy wpływa na wzrost siły oporu i to aż w kwadracie. Do prędkości 80 km/h opór aerodynamiczny odgrywa małą rolę w bilansie mocy i wymaga jedynie 0,6 kW. Przy prędkości 120 km/h przybiera już znaczącą wartość 16 kW, stanowi zatem około połowę występujących oporów ruchu i jest czynnikiem znacznie zwiększającym zużycie paliwa.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości