Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Wtryskiwacze

Data publikacji: Autor: (mg)

Układ wtryskowy w samochodzie to dość skomplikowany system, od których jakości i wykonania zależy funkcjonowanie całego mechanizmu.

Układ wtryskowy w samochodzie to dość skomplikowany system, składający się z wielu precyzyjnych elementów, od których jakości i wykonania zależy funkcjonowanie całego mechanizmu.

 

Układy wtryskowe służą lepszemu kontrolowaniu składu mieszanki paliwowej napędzającej samochód, co znacząco wpływa na lepsze spalanie i zmniejszenie toksyczności substancji wydobywających się z rury wydechowej.


Układy wtryskowe ze względu na swoją skomplikowaną budowę wymagają sprawnego działania każdego ich elementu.

- Istotny jest stan samych wtryskiwaczy, w instrukcji auta z pewnością zaznaczone jest, jak często należy je wymieniać i warto się do tych zaleceń stosować - mówi Wojciech Kulesza, licencjonowany rzeczoznawca.  - Zwykle wymiana taka odbywać się powinna co 100 tysięcy kilometrów przebiegu. Stosujmy tylko markowe, sprawdzone produkty, zupełnie niedopuszczalne jest wkręcanie wtryskiwaczy z innych aut.


Aby wtrysk działał sprawnie należy również często kontrolować stan filtrów paliwa. Zaniedbanie ich wymiany w odpowiednim momencie, pociąga za sobą zwykle szybkie uszkodzenie wtryskiwacza.


Bardzo ważna jest również jakość paliwa, które stosujemy. Lepiej tankować na sprawdzonych stacjach, na których jesteśmy pewni, że paliwo nie zawiera zanieczyszczeń.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • ble

  A gdzie takie stacje sa?

 • Mały

  oh lepiej na takich stacjach tankować, bo jak nie to Sprintery zatrzymują się i nie chcą dalej jechać. Polecam Shell, szczeglnie v-power, może jest droższe ale mniej pali i silnik chodzi super czysto (oczywiście jeżeli wtryskiwacze są na tyle dobre), orlen verva przy dużym szczęściu (bardzo mało orlenow jest pewnych, nie wiem dlaczego ale często można się nadziać)dobrze przeczyszcza, ale dopuki jest w baku to silnik chodzi ciężko.BP ultimate także jest godne polecenia jak narazie to nie miałem z nim żadnego problemu. 1) Shell, 2) BP, 3) Rafineria Gdańska 4) Orlen

 • AndrewAndrew

  Wtryskiwacze po 100tys km nadają się do wymiany ! chyba pan nie zna stawki za km jaka jest w naszym kraju

 • pslodo

  610tyś km. 610000! Tyle przejechał opel omega 2,0i 8v do tej pory, bez wymiany wtryskiwaczy. Grają już i klekoczą jak w dieslu. Od 250000 pracują na "sucho" otwierają się i zamykają kilkaset razy na minutę, kiedy auto jest zasilane LPG, przez parownik. Podczas jazdy na LPG w tym aucie pompa paliwa i wtryskiwacze cały czas pracują. Jetronic nie ma żadnych informacji o tym, że benzyna ma być w baku, bo silnik będzie jej potrzebował dopiero przy kolejnym rozruchu na "zimno" (drobna modyfikacja) i pracuje jakby nigdy nic! Wtryskiwacze się wymienia dopiero kiedy "leją", nie ma potrzeby wcześniej.

 • pslodo

  Z silników benzynowych WYCIĄGAŁEM wtryskiwacze, nigdy nie musiałem ich wykręcać - nie mają gwintów.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości