Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Wybierając dobre klocki hamulcowe wybierasz bezpieczeństwo!

Data publikacji: Autor: Materiał informacyjny

Wybierając dobre klocki hamulcowe wybierasz bezpieczeństwo! Wymiana klocków hamulcowych należy do podstawowych czynności obsługowych w pojeździe, podobnie jak wymiana oleju czy filtrów. W przeciwieństwie jednak do tych ostatnich, to właśnie elementy układu hamulcowego bezpośrednio decydują o naszym bezpieczeństwie. Dlatego tak ważne jest wybieranie części o jak najlepszych parametrach.

Prędzej czy później klocki hamulcowe dadzą znać o sobie, informując nas, że już czas, by je wymienić. W nowoczesnych samochodach o konieczności wymiany okładzin poinformuje nas odpowiednia kontrolka na desce rozdzielczej. W starszych pojazdach, w których są mechaniczne czujniki zużycia klocków, charakterystyczne piszczenie podczas używana hamulców będzie dla nas najlepszym dowodem, że przyszła pora na wymianę.

Klocki hamulcowe. Kiedy wymieniać?

Klocki hamulcowe, podobnie jak sprzęgło czy amortyzatory, to części eksploatacyjne, których zużycie w dużym stopniu uwarunkowane jest od stylu jazdy kierowcy oraz tras jakie pokonuje auto. Bez wątpienia szybciej klocki będą nadawały się do wymiany, jeśli częściej wykorzystujemy samochód w mieście na krótszych dystansach, niż poza miastem podczas jazdy autostradowej. Okładziny są też bardzo wrażliwe na "ciężką nogę" kierowcy, który gwałtownie rozpędza swoje auto i jeszcze gwałtowniej hamuje.

Serwisanci przyjmują, że klocki nadają się do wymiany, gdy grubość ich okładziny ciernej wynosi 1,5 mm lub mniej.

Doświadczeni kierowcy odpowiednio wcześniej przewidują konieczność wymiany okładzin ciernych także po pewnych charakterystycznych objawach - hamowanie staje się mniej efektywne (wydłuża się droga hamowania), auto podczas hamowania zaczyna ściągać na boki lub z okolic układu hamulcowego zaczynają dochodzić niepokojące dźwięki.

Klocki hamulcowe. Jakie wybrać?

Na rynku części zamiennych dostępnych jest wiele modeli klocków, różnych producentów. Niestety też mało znanych i - powiedzmy to sobie otwarcie - o niskiej jakości. Przewagą tych ostatnich jest jedynie cena. A przecież od jakości i skuteczności układu hamulcowego zależy nasze bezpieczeństwo.

Dlatego też zawsze przy wyborze elementów układu hamulcowego powinniśmy decydować się na zakup znanych, uznanych producentów, którzy gwarantują nam długotrwałą, bezproblemową, a co najważniejsze - bezpieczną eksploatację.

Jednym z najbardziej uznanych na świecie producentów układów hamulcowych jest włoskie Brembo, które doświadczenie w ich produkcji zdobywa m.in. w rajdach i wyścigach samochodowych, w tym w słynnej Formule 1.

Na rynku dostępne są zestawy tej firmy, jak np. ten  klocki hamulcowe Brembo P 24 061 są odpowiednie dla, który pasuje min. do aut marki: Ford (C-Max, Focus, Kuga, Tourneo Connect, Transit), Mazda (3, 5, Premacy), Volvo (C30, C70, S40, V40, V50).

Te wysokiej jakości klocki, charakteryzują się przede wszystkim wysoką skutecznością podczas całego okresu ich eksploatacji, a przede wszystkim niskim poziomem ścierania, co powoduje, że będziemy z nich mogli korzystać dłużej, niż tańszych zamienników. Nie bez znaczenia jest również 24 miesięczna gwarancja udzielana na każdy zestaw.

Klocki hamulcowe. Jak wymieniać?

Fachowcy doradzają, by zarówno tarcze hamulcowe, jak i klocki zawsze wymieniać parami na tej samej osi pojazdu. Różnica w grubości okładziny ciernej pomiędzy klockami na jednej osi (wskutek wymiany tylko jednej pary klocków), może doprowadzić do utraty stabilności podczas hamowania, co może doprowadzić do uszkodzenia elementów współpracujących w układzie hamulcowym, a także do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Pamiętajmy także, że nowe klocki wymagają odpowiedniego dotarcia do tarczy hamulcowej, dlatego też zaraz po ich zamontowaniu należy hamować z wyczuciem. Hamulce uzyskują pełną skuteczność zazwyczaj po kilkuset kilometrach jazdy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości