Wybieramy auto dla rodziny

Redakcja
Fot. Kia
Fot. Kia
SUV czy minivan? To pytanie niemal każdego kierowcy szukającego idealnego auta rodzinnego. Sprawdziliśmy, który typ jest bardziej funkcjonalny, ekonomiczny, komfortowy i tańszy w naprawie. Dowiedz się, jaki samochód jest najlepszy dla Ciebie!

SUV’y to hit ostatnich miesięcy. Wysokie nadwozie, duże koła i napęd 4x4 sprawdzają się idealnie w trudnym terenie. Z

Fot. Kia
Fot. Kia

drugiej strony minivany oferują więcej przestrzeni i możliwości gospodarowania wnętrzem. Które auto jest bardziej rodzinne?

1.    Bezpieczeństwo
Dzisiejszym standardem są poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażerów, czy systemy ABS i kontroli trakcji. Ale to nie wszystko. Bezpieczeństwo auta zależy od kilku czynników. SUV’y są masywniejsze, wyższe, mówi się też, że mają mocniejsze zawieszenie. Minusem jest jednak mała ilość przestrzeni. – Minivany są bardziej przestronne, tym samym zmniejszają ryzyko uderzenia w twarde elementy pojazdu – mówi Renata Naczaj-Fedorenko, rzeczoznawca samochodowy firmy Autotesto. Okazuje się, że masywna terenówka jest tylko pozornie bardziej bezpieczna. – Wyższy środek ciężkości, zły rozkład masy, to wszystko ma duże znaczenie na drodze. Kierowcy SUV’ów czują się bezpieczniejsi, ale zdarza się, że przez pozorną wytrzymałość konstrukcji jeżdżą mniej ostrożnie – dodaje Renata Naczaj-Fedorenko.

2.    Funkcjonalność
Mieszkamy w mieście, czy na wsi? Gdzie i jak często podróżujemy? Kupując auto warto odpowiedzieć sobie na te pytania. Przyjęło się, że terenówki to jedyny dobry wybór dla rodzin mieszkających poza miastem. – Niekoniecznie. Minivany takie, jak Citroen C8 równie dobrze radzą sobie na wiejskich drogach i przedmieściach – tłumaczy rzeczoznawca samochodowy firmy Autotesto. –Obecnie nietrudno o vana z podwyższonym zawieszeniem, a wiele z nich radzi sobie nawet w górach. Przykładem może być Ssangyong Rodius lub Citroen 3008. Auto rodzinne musi się sprawdzać także w mieście. Na tym polu bezapelacyjnie wygrywają kompaktowe minivany. Łatwiej nimi zaparkować, są wygodniejsze w manewrowaniu, a pojemny bagażnik zmieści całkiem pokaźne zakupy.

3.    Koszt eksploatacji
Tutaj nie trzeba nikogo przekonywać. SUV’y palą tyle, na ile wyglądają, czyli całkiem sporo. – Przeciętnie jest to od 13 do 15 litrów paliwa na 100 kilometrów. W warunkach miejskich i przy częstej eksploatacji to bardzo niekorzystny wynik – zauważa Renata Naczaj-Fedorenko. Minivany pod tym względem potrafią być o wiele bardziej ekonomiczne. Jeżeli potrzebujemy zawieźć dzieci do szkoły, dojechać do pracy, a w drodze do domu załatwić jeszcze parę spraw na mieście, to najlepiej zdecydować się na kompaktowego minivana. Z korzyścią dla kieszeni i dla środowiska.

4.    Naprawa
Gdzie, jak długo i za ile? Wizyty w serwisie zawsze wiążą się z kosztami, ale warto zadbać, by te były jak najniższe. Mogłoby się wydawać, że wszechobecne SUV’y nie sprawiają kłopotu ze znalezieniem odpowiednich części. – Niestety używane terenówki to głównie auta sprowadzane z zagranicy. Często z USA – mówi Renata Naczaj-Fedorenko. –To komplikuje kwestię napraw i dostępności części. Sama spotkałam się z przypadkiem, gdy czas oczekiwania na zwykłą tulejkę do popularnego modelu Jeepa wyniósł cały miesiąc. Auto rodzinne musi być łatwe i niedrogie w naprawie. Palma pierwszeństwa znów przysługuje minivanom. To samochody, które na dobre zagościły na polskich drogach. Łatwo dostać do nich części, a wizyta u mechanika może okazać się miłym zaskoczeniem dla naszego portfela.

5.    Komfort
Które auta pozwalają na dowolność w liczbie foteli, dostosowanie wnętrza do celów turystycznych i swobodne gospodarowanie przestrzenią? Minivany są w tej kwestii bezkonkurencyjne. – Te samochody to przestrzeń i dowolność jej wykorzystania. Jednego dnia nasz minivan może służyć jako sprawne auto miejskie, a następnego zabierze nas na piknik nad jeziorem – podkreśla rzeczoznawca samochodowy firmy Autotesto. Długie podróże minivanem okazują się mniej męczące dla dzieci, a przy tym auta pozwalają na w miarę komfortowy nocleg podczas dalekiej trasy. – SUV’y również oferują przestrzeń, ale to całkowicie inny poziom – dodaje Renata Naczaj-Fedorenko. – Atutem aut terenowych jest jednak wygoda przy każdym rodzaju nawierzchni, szerokie pole widzenia i miękkie zawieszenie. W ostatecznym rozrachunku minivany będą lepsze dla dużych rodzin z małymi dziećmi. Powinny zainteresować każdego, kto lubi przestrzeń i swobodę jej wykorzystania. Poza tym wnętrza minivanów mają znacznie więcej schowków i kieszeni, niż ma to miejsce w przypadku SUV’ów. To duży atut w codziennym użytkowaniu. 

Co wybrać?
Zarówno SUV’y, jak i minivany mają swoje zalety. Oba typy aut są najchętniej wybieranymi samochodami rodzinnymi. Które byśmy wybrali? Zdecydowanie minivana. To efekt jego funkcjonalności, komfortu jazdy, łatwości naprawy i niedrogiej eksploatacji. Jest najlepszym wyborem dla rodzin z kilkorgiem dzieci. Tańszym od terenówki i przydatniejszym w codziennej eksploatacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty