Wszystko
o samochodach

Porady / Wyposażenie

Wycieraczki

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

 Rozwój techniki umożliwił wprowadzenie wielu innowacji w pracy wycieraczek.

 

Historia wycieraczek samochodowych sięga 1908 roku, kiedy to po raz pierwszy opatentowano wówczas tak zwaną "linię do wycierania". Pierwsze urządzenia czyszczące szybę były poruszane ręką kierowcy. Nieco później, w USA wymyślono pneumatyczny sposób napędu wycieraczek. Jednak ten mechanizm był mało wydajny i pracował odwrotnie niż potrzeba. Im samochód jechał szybciej, tym wycieraczki bardziej zwalniały swój bieg. Dopiero prace wynalazcy Roberta Boscha usprawniły napęd mechanizmu wycierającego. Jako źródło napędu zastosowano silnik elektryczny, który sprzęgnięty z przekładnią ślimakową poprzez układ dźwigni i przegubów napędzał ramię wycieraczki umieszczonej przed kierowcą.

Ten rodzaj napędu szybko rozpowszechnił się w Europie, ponieważ na tym kontynencie kierowcy często natrafiają na kaprysy pogody.


Dziś rozwój techniki umożliwił wprowadzenie wielu innowacji (programatory pracy, czujniki deszczu), które zautomatyzowały pracę tego urządzenia i nie angażują uwagi kierowcy.

 

Należy też podkreślić zmiany w zespole napędowym. Do niedawna silniki elektryczne używane do napędu wycieraczek miały jeden kierunek obrotów. W roku ubiegłym w samochodzie Renault Vel Satis, po raz pierwszy zastosowano silnik rewersyjny o zmiennym kierunku obrotów. Czujnik umieszczony w silniku rozpoznaje rzeczywistą pozycję ramienia wycieraczki i gwarantuje wycieraczkom maksymalne pole pracy. Dodatkowo zintegrowany czujnik deszczu dostosowuje częstotliwość wycierania szyby do intensywności opadów. System regulacji rozpoznaje przeszkody na szybie, np. zgromadzony śnieg czy przyklejony lód. W takich przypadkach następuje automatyczne ograniczenie pola pracy wycieraczek zapobiegające uszkodzeniom mechanizmu. Jeżeli wycieraczka nie jest używana, układ elektroniczny umieszcza ją w pozycji parkowania poza obszarem pracy, tak, że nie ogranicza pola widzenia kierowcy i nie powoduje dodatkowego hałasu spowodowanego przez opływające powietrze.

 

Jedno nie zmieniło się od dawna - do produkcji gumy służącej do wytwarzania piór wycieraczek od lat używa się naturalnego kauczuku, ponieważ charakteryzuje się on najlepszymi właściwościami i wysoką trwałością.

 

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • L.P. (gość)

  Po drodze jeszcze były wycieraczki napędzane wałkiem giętkim od wałka rozrządu i to nie tak dawno (Moskwicz 403 407 i 408) pozdrawiam

 • doro

  A ja teraz kupiłam Boscha do Polo i za przeproszeniem, ale są do du... y. Źle ścierają po mojej stronie w górnym rogu. Stówka chyba poszła w błoto :(

 • ElaWro

  Osobiście polecam Invisible Wiper - Nano wycieraczka uzupełniająca działanie mechanicznej wycieraczki. Ciekawy filmik można sobie zobaczyć tutaj http://www.nano-wycieraczka.pl/

 • nixon

  Ja polecam wycieraczki firmy Bosh. Są naprawdę dobre, szczególnie modele: 500, 500S, 532S Jeśli szukacie jakiś tanich to: 50C, 410 Używam i co mogę powiedzieć zero jakiś smug i bardzo dokładnie ścierają wszelkie zabrudzenia :)

 • e-autosklep

  Bosch dzisiaj to nie ten Bosch co kiedyś. Wycieraczki mniej znanych firm są produkowane w tej samej fabryce co te z Boscha. Płacimy tylko za markę Polecam wycieraczki Aero płaskie, mają nacisk na całej długości wycieraczki, nie piszczą i nie rysują szyby no i są w rozsądnych cenach.

 • euromakas

  witam,zajmuje sie wymiana pior wycieraczek od 4 lat,moge doradzic jakie na kazda pore roku.

 • michael1

  a ja polecam [url=http://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/piora-wycieraczek,100133.html]wycieraczki[/url] Valeo, są wytrzymałe, nie piszczą i zostawiają smug.

 • [url]http://www.e-autosklep.ov

  Niestety na chwilę obecną zalewa nasz rynek duża liczba produktów z Chin. Teraz każda średnio duża firma może zamówić sobie wycieraczki w Chinach i zapakować w swoje kartoniki i ma gotowy "własny" produkt. Tyle tylko że jakość tych wycieraczek jest co najmniej dyskusyjna.

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości