Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37264 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Motociekawostki / Historia motoryzacji

Wyczynowa Alfa Romeo 155

Data publikacji: Autor: ip

Fot. Alfa Romeo W 1993 roku przepisy rządzące serialem DTM, czyli Mistrzostwami Niemiec Samochodów Turystycznych, zostały znacznie zliberalizowane. Wyścigówki jedynie przypominały samochody spotykane na drogach publicznych. Pod kompozytową karoserią kryły się rozwiązania na miarę Formuły 1.

Fot. Alfa RomeoDość powiedzieć, że źródłem mocy było wolnossące 2.5 V6, które rozwijało 420 KM przy 12000 obr./min. Liczne elementy aerodynamiczne ułatwiały szybkie pokonywanie zakrętów. O trakcję walczył też napęd na cztery koła. W celu uzyskania optymalnego wyważenia wyścigowej Alfy, fotel kierowcy cofnięto aż o 15 centymetrów.

Na początku lat 90. mistrzostwa DTM należały do najbardziej prestiżowych serii wyścigowych. W pierwszych latach lista uczestników składała się tylko z producentów niemieckich. Trwało to do 1993 roku, kiedy do walki o najwyższe lokaty włączyły się Alfy Romeo 155 V6 Ti prowadzone przez Alessandro Nanniniego i Nicolę Lariniego.

Zaczęło się od spektakularnego występu na belgijskim torze Zolder, gdzie Alfa Romeo 155 V6 Ti odniosła zwycięstwo w obydwu wyścigach. Później było równie dobrze. W całym sezonie Larini triumfował w 10 z 20 wyścigów. Korzystny bilans powiększyły dwa zwycięstwa Nanniniego oraz liczne miejsca na niższych stopniach podium.

Pod koniec sezonu Nicola Larini odebrał puchar mistrza DTM-u, natomiast zespół Alfa Corse odebrał gratulacje za zwycięstwo w klasyfikacji producentów. Było to prawdziwym szokiem dla niemieckiej konkurencji. Nie dość, że musiała pogodzić się ze zdobyciem podwójnego mistrzostwa przez włoską markę, to musiała uznać wyższość zespołu debiutującego w DTM.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Alfa Romeo 155 zdjęcia

Alfa Romeo 155 dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Części dla marki Alfa Romeo

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

646 zł