Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Wydłużanie autostrady A2

Data publikacji: Autor: łm

fot. Paweł Nowak Do końca 2005 roku przejedziemy Wielkopolskę w poprzek.

W przyszłym miesiącu drogowcy rozpoczną budować odcinek autostrady A2 pomiędzy Koninem i Łodzią. Istnieje szansa, że jeszcze w tym roku ruszy budowa odcinka z Nowego Tomyśla do Świecka. Jednak kilka miesięcy temu nie było pewności czy prace ruszą z miejsca.

fot. Pawe³ Nowak Na skutek zmiany rządu i zawirowań wokół tzw. planu Hausnera nie było pewności czy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych otrzyma z budżetu państwa pieniądze na budowę odcinka z Konina do Łodzi (oddział poznański zbuduje odcinek Konin - Dąbie). Nie było wiadomo kiedy, i czy w ogóle rozpocznie się budowa przez Autostradę Wielkopolską SA odcinka z Nowego Tomyśla do Świecka. Przez ponad pół roku AW S.A. spierała się z rządem o koszt inwestycji. Stworzenie wyceny było konieczne, ponieważ to rząd będzie gwarantem kredytów koncesjonariusza. Autostrada Wielkopolska SA najpierw zaproponowała cenę 7 mln euro za kilometr trasy, później obniżyła ją do 6 mln euro, zaś strona rządowa optowała za kwotą 4 mln. Kompromisu nie ma do dziś, ale zdaniem obu stron jest on już na tyle bliski, że AW S.A. planuje rozpoczęcie jesienią budowę 16-kilometrowego odcinka z Nowego Tomyśla do Trzciela.

Według Piotra Chodorowskiego, zastępcy dyrektora GDDKiA w Poznaniu budowa odcinka Konin – Dąbie o długości 46, 5 km powinna ruszyć w lipcu. Jego koszt wyniesie 170 mln euro, czyli ok. 3,65 mln euro za kilometr.


GDDKiA i AW S.A. planują otwarcie nowych odcinków A2 pod koniec 2005 r. Wtedy będziemy mogli przejechać w poprzek Wielkopolskę, a jadąc dalej na wschód dojedziemy Łodzi.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości