Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Wyjazd na narty. Jak spakować narty, snowboard? O czym pamiętać?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Skoda Dzięki zniesieniu części obostrzeń można już wybrać się na narty. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault tłumaczą, w jaki sposób bezpiecznie przewozić sprzęt, jak dostosować styl jazdy do zimowych warunków i co warto ze sobą spakować na podróż w góry.

Jak spakować narty czy deskę?

Pod żadnym pozorem nie należy przewozić nart, kijków czy deski snowboardowej luzem we wnętrzu pojazdu. W razie kolizji lub nawet nagłego hamowania mogą one stworzyć zagrożenie dla kierowcy i pasażerów. Optymalnym rozwiązaniem jest za to bagażnik dachowy – dzięki niemu zyskujemy też miejsce na pozostałe bagaże.

Zanim zapakujemy box dachowy, warto sprawdzić, jaka jest dozwolona masa załadunku, a zwłaszcza dopuszczalne obciążenie dachu według producenta samochodu. Oczywiście przed wyruszeniem w drogę konieczne upewnijmy się również, czy właściwie zamocowaliśmy box – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Współczesne boxy mają bardzo opływowe kształty, mimo to mogą wpływać na aerodynamikę naszego samochodu. Zwiększony opór powietrza utrudnia wykonywanie niektórych manewrów, np. wyprzedzanie. Powinniśmy więc dostosować prędkość do sytuacji. Należy przygotować się także na zwiększone zużycie paliwa. Kluczowe znaczenie będzie miało stosowanie się do zasad płynnej, ekonomicznej jazdy.

Dostosuj styl prowadzenia

Przestrzeganie zasad ekojazdy może także zapewnić nam większe bezpieczeństwo, jeżeli nawierzchnia drogi jest pokryta śniegiem lub lodem.

W zimowych warunkach wszystkie manewry powinny być wykonywane jak najbardziej płynnie, zwłaszcza hamowanie, sterowanie czy przyspieszanie. Unikajmy gwałtownego wciskania hamulca, a starajmy się hamować silnikiem. Dostosujmy też prędkość do warunków jazdy, bo w przeciwnym razie grozi nam utrata kontroli nad autem – mówi Adam Bernard, dyrektor ds. szkoleń Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Co warto zabrać ze sobą?

Jeżeli wybieramy się w góry, dobrze jest mieć przy sobie łańcuchy śniegowe. Osoby, które nie mają doświadczenia w ich zakładaniu, powinny przećwiczyć to wcześniej na płaskim terenie.

Na wypadek, gdybyśmy utknęli w śniegu, możemy zapakować również niedużą łopatę, a także kawałki starego dywanika lub żwirek dla kota do podsypania pod koła. Nie zaszkodzi także wziąć ze sobą kamizelkę odblaskową, która zdecydowanie zwiększy nasze bezpieczeństwo podczas wysiadania z samochodu np. przy awaryjnym postoju

Zobacz także: Tak prezentuje się Rolls-Royce Cullinan

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości